Novinky Goya windsurfing pro nadcházející sezónu
07.01.59x přečteno
PřečístJaké jsou druhy, k čemu se hodí a v čem nám může pomoct správně zvolená flosna?
Proč jsou flosny na paddleboardu?
Ploutvičky, někdy se jim říká Flosny nebo Finy (anglicky fin – ploutev) zajišťují stabilitu a umožňují udržení směru při jízdě na paddleboardu. Bez ploutvičky by se jízda stala dosti divokou záležitostí a plovák by se při každém záběru extrémě přetáčel!
Na trhu s paddleboardy existuje několik systémů uchycení ploutviček. Všechny mají své výhody a nevýhody, tak si je pojďme představit.
Slide-In:
Systém, který používá mnoho výrobců (Aqua Marina, STX, Coasto, Zray, Wattsup, Spinera a mnoho dalších). Ploutvička se vsune do kastlíku na paddleboardu a zajistí se plastovým kolíčkem připevněným lankem k flosně. Tento způsob patří k nejběžnějším a je snadno použitelný.
Oblíbená značka HydroForce používá svou verzi Slide-In systému, která je spolehlivá a uživatelsky velmi příjemná. Flosna se nefixuje plastovým kolíčkem, ale zajistí se v kastlíku jednoduchým rozevíracím systémem.
US-Box:
Systém US-Box je velmi rozšířený v dalších vodních sportech, jako je windsurfing či surfing, kde je celosvětovým standardem. Tento systém umožňuje zasunutí ploutvičky do kolejnice kastlíku a její zajištění kovovou destičkou a šroubkem. Konstrukce US-Box kastlíku je pevnější než u systému Slide-in a tento systém je často používán u dražších paddleboardů pro náročnější uživatele. US-Box používá například Gladiator, Moai, Shark, SIC, nebo NSP. Doporučujeme mít rezervní šroubek, rád se totiž ztrácí.
Click Systémy:
Vyskytují se také různé originální systémy, často patentované výrobci. V naší nabídce je to Swift Attach Fin System (SAFS™) od značky Aqua Marina. Konstrukce kastlíku vychází ze systému US-Box, ale umožňuje rychlé připojení ploutvičky automatickým zajištěním bez nutnosti použití šroubku. Systém funguje bezchybně, jedinou malou nevýhodou může být menší množství dostupných tvarů, materiálů a velikostí alternativních variant ploutviček.
Dalším systémem rychlého uchycení ploutvičky na základu US-Box, je systém značky SHARK.
Shark SUPs Quick Fix je rychlý a jednoduchý systém pro upevnění ploutve k vaší desce bez nutnosti šroubů, matic nebo nástrojů. Fixační systém ploutve se vkládá na místo a zajišťuje se tím, že ploutev tlačíte dozadu do držáku ploutve. Výhodou tohoto kystlíku je úplná kompatibilita se všemi flosnami US-box. Kastlík je navíc rozdělený na dvě části, tak se paddleboard snadněji zabalí.
Redukce AQUA MARINA US BOX/Slide-In
Redukční adaptér na flosnu či přidávný motor. Adaptér umožňuje nasunutí flosny typu Slide-In na plovák, který má kastlík typu US BOX. Součástí balení není šroubek do US BOXu.
Pro výrobu flosen se nejčastěji využívají tři základní materiály: plast (nylon), sklolaminát(fiberglass) a uhlíková vlákna (carbon). V poslední době se začínají objevovat i flosny vyrobené na domácích 3D tiskárnách, u kterých je použití materiálu velmi různé.
Plast/Nylon:
Plast/nylon je na výrobu flosen pro paddleboardy nejběžnějším materiálem. Plastové ploutvičky jsou cenově dostupné a odolné. Rozdíly v tuhosti jsou zde velké, od velmi tuhých až po ty s velkým flexem, přičemž tuhost ploutvičky celkově ovlivňuje především stabilitu a kontrolu prkna. Plastové ploutvičky se používají především u rekreačních paddleboardů.
Sklolaminát/Fiberglass:
Sklolaminátové ploutvičky jsou náročnější na výrobu, proto jsou dražší než plastové. Tyto flosny bývají zpravidla lehčí a tužší než plastové. Větší tuhost = větší kontrola a stabilita. Vyrábí se v různých tvarech a zajímavých designech. Pokud chcete „vytunit“ svoje prkno za přijatelnou cenu, sklolaminát je cesta.
Carbon:
Karbonové ploutvičky patří mezi nejlehčí, nejpevnější a nejdražší varianty. Jsou jasnou volbou všech jezdců, pro které je nízká váha a velká tuhost hlavní prioritou. Karbonové závodní flosny mají často specifické tvary, které se liší od bězných rekreačních ploutviček.
Ploutvička vytváří páku, která ovlivňuje zejména stabilitu a držení směru jízdy. Čím je flosna větší, tím větší oporu jezdci nabízí, plovák je pak stabilnější a lépe drží směr. S malou flosnou paddleboard mnohem lépe manévruje, což využijete zejména při jízdě na řece, kde je potřeba rychle měnit směr jízdy.
Pro různé použití existují samozřejmě i různé tvary flosen, které vám jízdu zefektivní a zpříjemní.
Často se nás ptáte, zda si zvolit paddleboard s jednou středovou ploutvičkou nebo s třemi . Jak už to, tak bývá, obě varianty mají své výhody i nevýhody.
vytváří minimální odpor a usnadňuje zatáčení paddleboardu. Prkna s jednou ploutví jsou ideální pro pádlování na klidné vodě. Výhodou prkna s jednou ploutví je rychlost a snadnější balení.
Paddleboard se třemi ploutvemi, podporuje přímé vedení a zajišťuje velmi dobrou kontrolu na tekoucích vodách a při jízdě na vlně. Dvě boční ploutvičky bývají menší a jsou k prknu přilepeny, takže se nedají vyjmout, a to trochu ztěžuje balení paddleboardu.
Pokud si chcete vybrat novou ploutvičku na svůj paddleboard, nejlépe vyberete ZDE. Pokud máte jakýkoli dotaz, neváhejte se na nás obrátit, s potešením vám vaše dilema pomůžeme vyřešit, protože o PADDLEBOARDECH VÍME VŠE :-)
Registrujte se a získáte nabité výhody
Přehled objednávek
Rady a tipy odborníků
Slevu 5-25% na vše
Informace o akcích