23.10.22568x přečteno
PřečístKdyž je pro tebe důležitý, jak rychle to dáš! Když rád poměřuješ svoje síly se svým včerejším časem, nebo kámošem vedle tebe! Když ve všem hledáš svoje hranice a chceš je posunout dál! Když miluješ ten pocit, že jsi ze sebe vydal vše! Když víš, že voda je tvůj živel! Tak paddleboarding je sport pro tebe!
Sport je dobrý, když je dramatický a když se nikdo nefláká
Ivan Hlinka, hokejový trenér a lední hokejista
V tomto článku se zaměříme na sportovní paddleboarding na nafukovacích paddleboardech. Jízdu na pevných plovácích rozebereme v některém z příštích dílů tohoto blogu. Jako inspiraci jsme pro vás natočili video z naší testovačky paddleboardů v Chorvatském Omišalji, kde jsme se povozili na paddleboardech, které jsou svým tvarem a velikostí vhodné pro sportovnější jízdu, a které pro vás také budeme mít v nabídce pro sezónu 2022/2023.
Pro tento typ použití jsou značně nevyhovující univerzální allround paddleboardy, které sice patří mezi celkově nejprodávanější a jejich nabídka je na trhu nejširší, ale jejich tvar upřednostňuje stabilitu nad rychlostí. Pokud vlastníte takový paddleboard a zaujal vás paddleboarding z té sportovnější stránky, tak vám doporučujeme dát tento široký paddleboard dětem na hraní a vybrat si z naší nabídky závodních prken a pádel. Nabízíme vám i možnost paddleboardy si ZDARMA otestovat.
Nejvhodnější paddleboardy pro svižnější jízdu v tempu jsou ty, které se označují jako „TOURING“, „PERFORMANCE TOURING“ a nejlépe pak „RACE“. Jejich tvar je užší, přizpůsobený tomu, aby dobře prorážel vodu, vytvářel méně odporu a lépe držel přímý směr. Obecně lze říci, že delší a užší paddleboard je rychlejší než širší a kratší. Dále záleží na jeho tuhosti, kterou mu propůjčuje způsob konstrukce. Další, a nebojím se říct stejně důležitý, je i výběr kvalitního pádla.
PARAMETRY PADDLEBOARDŮ PRO SPORTOVNÍ PÁDLOVÁNÍ
DÉLKA
Nejběžnější velikosti vhodné pro sportovnější jízdu jsou pro dospělého člověka minimálně 11′ (velikost paddleboardů se stejně jako u surfových prken uvádí ve stopách a palcích). Standardem pro závodní paddleboardy jsou potom rozměry 12′6″ a 14′0″. Kratší paddleboard bude obratnější, ale co se absolutní rychlosti týče, tam bude vítězit paddleboard delší.
ŠÍŘKA
Pro sportovnější jízdu doporučujeme prkna spíše úzká v rozmezí 25″- 32″ palců. K užšímu paddleboardu je dobré se „propádlovat“, začít raději na širším, na kterém se vám bude lépe trénovat technika i stabilita. To může být práce i na několik sezón. Velmi úzké prkno je opravdu rychlejší, ale vaše rychlost se odvíjí hlavně od vaší stability a schopnosti se do záběru „opřít“. Tzn. stabilita je rozhodující faktor. Pokud se na prkně necítíte stabilně, nemůžete podat ten nejlepší výkon vzhledem ke kvalitě, síle a efektivitě záběru.
VÝŠKA
Výška paddleboardu ovlivňuje nosnost, reakci na boční vítr a také stabilitu. Nejběžnější jsou dva rozměry 5″ a 6″. Existují drobné odchylky od těchto velikostí, ale v zásadě můžeme všechny dospělé nafukovací paddleboardy rozdělit do těchto dvou skupin. Z hlediska nosnosti doporučujeme pro lehčího jezdce (do 80kg) paddleboard o výšce 5″, pro težší jezdce velikost 6″. Reakce plováku na boční vítr je způsobena tlakem větru do části prkna nad hladinou. Čím více paddleboard „čouhá“ nad hladinu, tím více se do něj vítr opírá. Vítr pak prkno stáčí a vy potom musíte korigovat změnu směru intenzivnějším pádlováním na jedné straně paddleboardu. Tzn. správně zvolená výška prkna vám může ušetřit energii. Dalším faktorem, který ovlivňuje výška je i stabilita. Zbytečně vysoké prkno pro lehkého jezdce bude méně stabilní než prkno s menší výškou.
KONSTRUKCE PADDLEBOARDU
Obecně platí, že sportovně zaměřené paddleboardy jsou vyráběny dvouvrstvou technologií MSL nebo MW, které propůjčují nafukovacím prknům větší tuhost než jednovrstvá konstrukce. Často jsou tyto paddleboardy ještě zpevňovány několika podélnými stringery/pásy, které pevnost nafukovacího paddleboardu ještě zvyšují.
Sportovní paddleboardy mají vždy jednu zadní ploutvičku/fin, nejčastěji systém US Box či Slide-in. Nabízí se tak možnost měnit tvar a velikost plouviček.
Většinou také mají kickpad, což je zvýšená zadní hrana nášlapné vrstvy/gripu. Pro rychlé otáčení paddleboardu je nutné přesunout zadní nohu na konec paddleboardu a tam vám právě kickpad umožní lépe se zapřít nohou. Zvýšený kickpad vám pomůže najít a cítit konec prkna, aniž by jste se museli na něj podívat, což je výhoda při soubojích na bojce, kde je potřeba sledovat celé vaše okolí a směr jízdy.
PÁDLO PRO SPORTOVNÍ PADDLEBOARDING
Naprosto klíčovou roli při sportovním pádlování hraje PÁDLO! V tomto příspěvku se budeme pádlům věnovat spíše obecně, více se dozvíte v článku nazvaném JAK VYBRAT PADDLEBOARDOVÉ PÁDLO.
Pádlo se skládá ze tří částí HANDLE (madlo), SHAFT (dřík), BLADE (list).
HANDLE (madlo) – vyrábí se nejčastěji z plastu nebo karbonu. Může mít ergonomický tvar, nebo symetrický. Existuje zde široké spektrum tvarů a velikostí, a tak je důležité, aby vám pádlo dobře padlo do ruky. Ideální je si ho „ošahat“, což můžete například v naší prodejně v Praze.
SHAFT (dřík) – existuje ve variantě – trojdílná, dvoudílná nebo jednodílná (fixní) – výhodu dvou a trojdílných pádel oceníte při transportu. Aby pádlo dobře fungovalo, „nechrastilo“ a neprotáčelo se ve spojích, je potřeba, aby mělo kvalitní spojky a ideálně systém AntiTwist.
Shafty vyrábí z hliníku, sklolaminátu nebo karbonu. Časté jsou kombinace sklolaminát/karbon, u kterých se uvádí poměr karbonu a sklolaminátu v %. Čím větší je karbonu vetší podíl, tím je i celé pádlo lehčí. Vzhledem k větším nárokům na pevnost a pružnost doporučujeme vybírat pro sportovní pádlování spíše mezi sklolaminátovými a karbonovými shafty. Kvalita materiálů jde samozřejmě ruku v ruce s cenou.
Velmi důležitým faktorem je VÁHA pádla. Nejlehčí pádla mají váhu kolem 400g, ale hodnotu okolo 700g můžeme považovat za velmi dobrou a pro „běžného sportovce“ naprosto dostatečnou.
U high-end pádel, se SHAFTY nabízejí v několika stupních TVRDOSTI/FLEX – Soft, Medium, Stiff. Pružení SHAFTU dodává přenosu síly dynamiku a ulevuje namáhání šlach a kloubů. Výběr TVRDOSTI/FLEX se provádí podle síly vašeho záběru.
BLADE (LIST) – vyrábí se nejčastěji z plastu, sklolaminátu, karbonu. Stejně jako u shaftů jsou i u listů časté kombinace sklolaminát/karbon. Plastový list je velmi odolný a v podstatě nezničitelný, má však větší váhu. Karbonové a sklolaminátové listy jsou lehké, ale také velmi křehké.
Podle účelu použití se listy vyrábějí v různých tvarech a velikostech. Naše téma – sportovní pádlování, můžeme v zásadě rozlišit na dvě hlavní kategorie – pro vytrvalostní disciplíny jsou vhodnější menší listy (80-89 sqi – čtverečních palců), které umožňují svalům pracovat po delší dobu s menší zátěží. Pro sprint je lepší list větší (90-100+ sqi), který maximalizuje sílu záběrů na krátké trati.
V oblasti designu (tvarování) listů probíhá neustálý vývoj, ve snaze najít pro kvalitu záběru co nejideálnější profil a tvar. Přední výrobci jako QuickBlade, NSP a další využívají k analýze chování vody kolem listu pádla stále dokonalejší techniku a přicházejí s novými 3D tvarovanými listy, které umožňují větší kontrolu záběru.
CHCETE SI ZAZÁVODIT?
Pokud vás zaujal paddleboarding z té sportovnější stránky a chtěli byste si otestovat, jak si na tom stojíte v porovnání s dalšími závodníky, můžete se zúčastnit závodů pořádaných Českou Federací Stand Up Paddleboardingu – ČFSUP. Závody se pořádají v kategoriích – Pevné i nafukovací paddleboardy. Zúčastnit se tak může doslova každý!
Závodí se ve těchto disciplínách
- SPRINT – krátká trať s jednou otočkou kolem bojky (cca 300m)
- TECHNICAL RACE – středně dlouhá trať, s mnoha zatáčkami kolem bojek (cca 4 km)
- LONG DISTANCE – vytrvalostní disciplína kde je důležité správně si rozvrhnout tempo (10+ km)
- MARATON – ultra vytrvalostní závody (25+ km)
Pokud si nejste jisti, jaký paddleboard je pro vás nejlepší a na co určitě nezapomenout, tak se s vámi rádi podělíme o naše zkušenosti a odpovíme na dotazy. Nebo si přečtěte náš článek „Jak vybrat správný paddleboard“.