Také už se vám zdá o šumění vln, plážových koktejlech a mořském vzduchu, který vždy tak krásně pohladí po duši? Minulý rok mnoha lidem dovolená nevyšla kvůli vládním opatřením, a tak všichni letos doufáme v krásnou dovolenou o to více. Ať už jste víc akční typ nebo spíš typ „váleček“, dovolenou u moře vám může ozvláštnit právě paddleboarding. Můžete prozkoumávat různá útesová zákoutí, dostat se do jinak nedostupných lagun, nebo paddleboard použít pouze ke klasické opalovačce na hladině.
JAKÝ PADDLEBOARD ZVOLIT NA DOVOLENOU K MOŘI?
Zde platí všeobecně stejná pravidla pro výběr paddleboardu jako kdykoliv jindy – vyberte takový, aby vás zkrátka uvezl. Ať už se chystáte na projížďku ve dvou, na kratší výlet či jen na klasickou opalovačku na moři, vždy se ujistěte, aby byl dostatečně tuhý. Tuhost je závislá na konstrukci. Čím vyšší tuhost plovák nabízí, tím lepší jízdní vlastnosti poskytuje.
Pokud byste se chystali na delší projížďku dál od břehu, například na výlet mezi ostrovy, určitě stojí za zvážení i dvoukomorový paddleboard. Druhá komora slouží jako bezpečnostní prvek, kdyby se vám paddleboard při nějaké extrémní situaci protrhl.
Pokud si stále nevíte rady, jak paddleboard na moře vybrat, rádi vám pomůžeme v naší prodejně v Nových Butovicích.
PÁR ZÁSAD K PADDLEBOARDINGU NA MOŘI
Pokud se chystáte vyjet na širé moře, vzpomeňte si na několik katastrofických filmů, jako je třeba Titanic, Trosečník nebo Šest dní, sedm nocí. To jsou sice přehnané scénáře, ale moře opravdu dokáže být nelítostným přírodním živlem. Je proto potřeba dodržovat základní pravidla, když se na takový paddleboardový výlet odhodláte.
- Vždy je lepší mít s sebou parťáka. Kdyby se cokoliv stalo, jste na to dva.
- Nepodceňte bezpečnost a mějte záchrannou vestu. I když jste dobří plavci, může se stát, že vám dojdou síly, nebo budete potřebovat být delší dobu ve vodě.
- Vždy s sebou mějte dostatečné množství pitné vody. Na moři můžete snadno dostat úpal.
- Vezměte si s sebou do voděodolného vaku i mobilní telefon, nikdy nevíte, co se může stát.
- Opalovací krém je samozřejmostí, pokud nechcete vypadat jako komunistická propaganda. #tonechceš
ZNALOST TERÉNU
- Zátoky a skály – je potřeba dávat pozor na to, aby vás v nějaké jeskyni neuvěznil příliv. Kontrolujte proto čas a stav vodní hladiny, než někam vlezete.
- Vítr – když vyjíždíme na moře, vždy je jistější vyrazit proti větru, abychom se bezpečně zvládli vrátit na břeh. Pokud se stane, že vítr bude proti vám, můžete zmírnit odpor větru například tak, že budete pádlovat v kleče.
- Mořské proudy – pokud se vám stane, že vás přemůže mořský proud a pojedete jiným směrem, hlavně zachovejte klid a pomalu, pozvolna směřujte jízdu ke břehu. Neplýtvejte zbytečně silami při plavbě proti proudu, ani nezdolávejte proud kolmo.
- Lodě – loď má před paddleboardem vždycky přednost. Ať si myslíte cokoliv, vždycky raději vyčkejte a nechte loď přejet. Pokud byste někdy potřebovali pomoc, dejte lodi znamení máváním pádla nad hlavou ze strany na stranu.
- Aktuální stav mořské hladiny – nejjednodušší pádlování si vychutnáte po rovné hladině ráno před přílivem a při večerním odlivu při západu slunce. Když jdou čitelné jednosměrné vlny přiměřené velikosti směrem ke břehu nebo podél pobřeží, je ideální natrénovat si jízdu ve vlnách a užít si trochu surfování s pádlem. Rozbouřená hladina neboli „chop“ je nejtěžší verzí paddleboardingu u moře a vhodná spíše pro zkušené jezdce. Je to také dobrý způsob, jak posílit stabilitu a stehna.
HRA NA ZÁVĚR – DOPÁDLUJ SI PRO DRINK!
Utvořte dvojici a zvolte si na moři cíl – třeba nejbližší bojku. Kdo dopádluje k bojce a zpátky na břeh dřív, zve druhého na koktejl! Jen si pak ohlídejte, abyste paddleboardy nenechali příliš dlouho na přímém slunci #bum.