Wakestyle bar North 2015

Pro sezonu 2015 se nadháněčům North teamu podařil úlovek z kategorie snů. Aaron Hadlow, legenda a megastar světové kitové scény, všem jistě dobře známý pětinásobný mistr světa, podepsal  kontrakt se značkou North. Důsledky tohoto kroku na sebe nenechaly dlouho čekat a v sezoně 2015 nabízí North řadu top freestyle produktů nesoucí jeho rukopis. Prkno Team Hadlow, vycházející z řady teamových freestylových boardů, upravené pro specifické použití při hard wakestylu a šité na míru přesně tomuto fenomenálním jezdci. Kite Hadlow Vegas, kde se jedná pouze o změnu grafiky ve specifickém “Hadlow” stylu, jinak je kite shodný se standardním modelem Vegas ve dvou klasických barevných kombinacích.  Aaron přinesl koncepci vyvázání kitu na 6 šnůr, která posouvá vlastnosti kitu ještě o kus dál k nekompromisnímu závodním stroji. Šestilajnový setup je možné použít ale pouze s novým speciálním barem, který dostal jméno Wakestyle Bar. Bar se na první pohled vyznačuje hodně malou šířkou a velkým chickenloopem.
Jak již bylo řečeno, jedná se o produkty určené jednoznačně pro wakestyle a top freestyle styl jízdy. Vegas má nyní několik možností vyvázání. Od velikého depoweru až po wakestyle nastavení s minimálním depowerem, ale o to přesnějším řízením. Každý kite  je z fabriky nastaven na největší depower a je použitelný pouze s 5th line kite barem. V balení každého wakestyle baru je ale nyní ale příslušenství pro vyvázání Vegasu na 6 šnůr (Hadlow setup). Jedná se o 2 šňůry nahrazující pátou lajnu. Současně u každého Vegasu jsou tzv. Hadlow pigtails, na které přijdou navázat Hadlow lines které jsou u wakestyle baru.
V základním nastavení koupíte i Wakestyle bar, to znamená v nastavení jako klasický pětišnůrový bar. Po vybalení Vás ihned zaujme velikost, spíše jak je malinký 42cm versus 49/42cm u 22 metrového baru a 53/46cm u 24 a 27 metrového baru s další jednoduchou možností bar zúžit o 7 cm na 35cm a veliké oko chicken loopu. Ovládání depoweru a odstřelovacího Iron heartu zůstává stejné. Rozdíl je v použití jedné depower lajny místo klasických dvou. V balení je několik dalších šňůr a obsáhlý návod na vyvázání. Každý ať si nastuduje sám, případně na tomto instruktážním videu poradí přímo Aaron https://www.youtube.com/watch?v=mERayrrEXsA

Tak konečně na vodu. Testoval jsem s Vegasem 7 v poryvovém větru a s Vegasem 10 ve stálém krásném větru. Od doby možnosti vyvázání Vegase na wake preferuji tento způsob a nikdy jsem nedostatek depower nepociťoval ani v českých podmínkách. Vyvázání na šest šňůr u wakestyle baru již jizda ve ztížených podmínkách není tak komfortní a vyháknutí za takových situací již nepůsobí úplně bezpečně. Je znát další omezení depoweru, ale na na druhé straně proti tomu větší přesnost ovládání a popu při odrazu. Ve stálém větru zůstávají již jen tyto přednosti a člověk si jízdu s wakestyle barem užívá. Za žádných okolností jsem nezaznamenal pomalé nebo zpožděné reakce díky velikosti baru. Naopak jsem si tolik kite nestahoval. Velké oko chickenloopu k wakestylu patří, komfort neustálých změn režimu hooked/unhooked je s ním výrazně vyšší. Díky absenci 5-té šnůry je třeba počítat také s rozdílným startováním kitu. V dostatečném větru stačí zatáhnout za řídící šnuru, kite se otočí na místě startuje. V případě slabého větru by bylo potřeba asi improvizovat. Bar bych doporučil pro každého vyznavače wakestylu v základním nastavení s pátou šnůrou. Vyvázání na 6 šnůr pak používat v příhodných podmínkách (stálý vítr) a užívat si svůj kite zase trochu jinak.
Na závěr je nutné uvést, že Vegas 2015 se celkově posunul o hodně dál do kategorie závodní freestyle/wakestyle stroj a běžnému riderovi jezdícímu pohodový freeride a oldschool triky mnoho výhod nepřinese, pro tento styl jízdy je určitě vhodnější Rebel, Evo, popř Dice, na vlny pak určitě Neo.

Martin Štindl

Kategorie: Kiteboarding