Průvodce výběrem skateboardu

reassembly

Jak vybrat skate hardware

Vybrat odpovídající skate hardware pro člověka, který na prkně nikdy nestál je tak trošku alchymie. V zásadě všechna prkna na stojanu v obchodě vypadají stejně a pro laika není vůbec jednoduché pochopit, v čem se liší. Připravili jsme proto pro Vás jednoduchého průvodce nákupem skate vybavení, abyste mohli ve skateshopu vést zasvěcenou debatu s prodavačem a nekupovali zajíce v pytli. 

Šířka a délka desky

Obecně se dá říct, že všechny klasické skateboardy mají stejnou délku, které se pohybuje kolem 32 palců (ca. 80 cm). Existují ale i kratší prkna pro děti, která jsou pro ně lépe ovladatelná – ta jsou většinou dlouhá 28 palců.

velikosti desek

Důležitější než délka je ale šířka prkna. Ta je udávaná také v palcích a pohybuje se zhruba v rozmezí od 7,5 do 8,5 palce. Oproti dřívějším trendům úzkých desek, které jsou vhodnější na flipové triky, protože se snáze točí kolem své podélné osy, je nyní nejprodávanější šířka 8 palců. S širší deskou se sice poněkud hůře flipuje, ale díky větší ploše má zase větší stabilitu při jízdě, ať už na rovině nebo třeba v bazénu, kde se někdy používají až desetipalcové desky. I když se na první pohled rozdíl v šířce může zdát nepodstatný (třeba jen centimetr nebo jen půl cm), v jízdních vlastnostech se dodatečná šířka projevuje poměrně citelně. Do úvahy vezměte určitě i velikost Vaší nohy – pokud máte velikost 46 nebo třeba ještě větší, bude Vám ze 7,5 palcové desky pořádný kus přečuhovat, což Vám na stabilitě určitě nepřidá.

Tvar desky

Pokud si kupujete klasickou trikovou desku, opět nemáte moc na výběr – všechna moderní prkna mají alespoň na první pohled stejně velkou přední (nose) i zadní (tail) patku. Ovšem vše je opět relevantní – streetová prkna mají v současnosti větší nose, kvůli větší stabilitě při odrážení na triky přes přední patku. Koneckonců pokud Vám lépe vyhovuje větší tail než nose, můžete si prkno jednoduše otočit a jezdit tailem dopředu, kromě obráceného designu na spodu prkna to žádný vliv mít nebude. Většina prken má ale nose i tail stejně velké.

concave

Podstatnější vliv na ovládání prkna má tzv. concave – příčné prohnutí desky. Obecně se dá říci, že čím hlubší concave je, tím lépe ovladatelné je prkno při jízdě. Pro technické flipové triky je naopak lepší mělčí concave a celkově placatější deska.

výběr desek naleznete zde: http://shop.snowboardel.cz/skate/desky/

výběr kompletů naleznete zde: http://shop.snowboardel.cz/skate/komplety/

Trucky

Nápravy prkna zvané trucky často hrají větší roli, než si lidé připouští. Jejich hlavní funkcí je přirozeně držet celé prkno pohromadě, ale zároveň je nutné myslet na to, že právě trucky se starají o to, aby prkno co nejlépe zatáčelo. Věnujte proto pozornost silent blockům na kingpinu – hlavní ose trucků. Pokud jsou tvrdé – bude mít prkno lepší stabilitu, ale při manévrování si budete muset pomáhat nadzdvihnutím přední patky, pokud jsou silentbloky měkké, prkno bude sice lépe zatáčet, ale bude méně stabilní.  

truck size

Důležité je myslet také na to, že trucky se vyrábí v různých šířkách, stejně jako desky, ale jsou různě číslovány. Ideální šířku zjistíte tak, pokud hlavní osu přiložíte shora na nenamontované prkno a „hanger“ (náprava včetně osy na kola), je stejně široká jako samotná deska – ani užší, ani širší.

Trucky také díky materiálu tvoří velkou část váhy prkna, proto se vyrábí i odlehčené verze s dutými osami, nebo z Titanu.

Kolečka

Většina koleček se pohybuje v rozmezí poloměru 50 – 55 mm. Čím menší kolečka budete mít, tím lehčí prkno bude a zároveň se díky menší páce bude snáze odrážet do ollie. Větší kola jsou dobrá minimálně ze dvou důvodů – lépe přejedou nerovnosti a jsou zároveň rychlejší, proto se častěji používají na jízdu v bazénech.

b_3010001050_kola_PEACE_CLASSICS_53

Tvrdost koleček je zhruba v 95% případů Polyurethan tvrdosti 99A. Nicméně každá značka má svou směs a různé přísady, které mají vliv na konečný projev kolečka (např. zplošťování kolečka). Měkčí kolečka budou vhodná pro horší povrchy (ideálně v kombinaci s větším poloměrem), tvrdá kolečka naopak velmi dobře jedou např. v betonových skateparcích, kde je výborný povrch.

Ložiska

Tradičně jsou kolečka hodnocena průmyslovou metrikou Abec 1-7, přičemž Abec1 jsou základní ložiska s nejmenší výdrží a Abec 7 nejlepší možná. Pro skateboarding se standardně používají ložiska s Abec 3 a vyšší. Samostatnou kapitolou jsou keramická ložiska, která nemají Abec, ale jsou objektivně výrazně lepší a trvanlivější než obyčejná ložiska, což se ale bohužel silně promítá do jejich ceny. Vzhledem k možnosti čištění se ale jejich zhruba trojnásobná cena oproti normálním ložiskům často skutečně vyplatí.

lozisko

Podložky

Mezi trucky a desku se často vkládají podložky. Ty mají dvě funkce – zaprvé zlepšují jízdní vlastnosti pohlcováním vibrací (pokud jsou gumové) a za druhé je při použití větších kol (nad 55mm) lepší je použít, aby nedocházelo ke zadrhávání kolečka o spodek desky při zatáčení. Dokáží také mírně prodloužit životnost desky tím, že tlumí část vibrací, které pak nepoškozují desku.

podložky

 

Shrnutí

Tak to byl rychlý průvodce nákupem skate vybavení. Obecně lze říct, že pokud chcete streetovou desku na flipování a technický skateboarding, je pro Vás vhodná užší deska s menšími kolečky. Pokud chcete jezdit v rampě, nebo prostě jezdit obecně, najdete lepší stabilitu na širší desce s většími kolečky. Pokud kupujete prkno pro svou ratolest, přihlédněte při výběru i k možnosti koupit kratší desku. S výběrem optimálního hardwaru přesně pro Vaše potřeby Vám rádi pomohou naši prodavači, kteří už za dlouhá léta nalámali hodně desek, aby věděli, která deska Vám přesně padne.

 

Podívejte se na naší nabidku v oddělenění skateboard zde: http://shop.snowboardel.cz/skate/

Kategorie: Skateboarding

Tagy: