North Sails 2015

V nové sezóně 2015 sází značka North Sails na zjednodušení a zpřehlednění produkce. Tento trend je patrný i u ostatních značek. Firemní stratégové zřejmě došli k závěru, že se zákazník  dostatečně neorientuje v obrovském množství různých modelových řad plachet a že zjednodušení a zeštíhlení produkce bude v konečném důsledku úspěšné, zákazník si snadněji vybere a bude rozumět, co mu výrobce nabízí.

Současně ale opět North zapracoval na neustálém technickém zdokonalování svých produktů, a to až do úplných detailů, které běžný uživatel ani nepostřehne. Hodně se teď řeší váha jednotlivých věcí a zde je North na úplné technologické špičce. Zcela nová přední ráhnová koncovka iFront II je nejlehčí koncovkou na trhu a opět se pyšní několika patenty a unikátními řešeními. Možná to někoho překvapí, ale podle studií, které chlapci od Northu provedli, je např. ráhno North Silver HD 140 nejlehčí na trhu ve své třídě (alu ráhna 140). Podobně je nejlehčím nástavcem na trhu ve své třídě nástavec UNI.XT RDM 36cm.
Méně překvapující je možná prvenství, tedy co se týče váhy, plachty Warp 7,8 v kategorii monfilmových race plachet. Podobných dalších příkladů je mnoho, a to jenom dokazuje to, že vývojáři u North Sails nad svojí prací skutečně přemýšlejí a snaží se posunout kvalitu a funkčnost North produktů na ten nejvyšší level.
Současně nabízí North Sails stále zcela ojedinělé záruční podmínky, které opět nemají na trhu konkurenci. Neomezená dvouletá záruka na ráhna Silver HD (pozor – i na ohnutí !!),  na všechny stěžně kromě modelu Aero (SILVER, GOLD i PLATINUM), podobně jako pětiletá záruka na plachty, to vše se zcela vymyká srovnání s jakoukoliv jinou WS značkou na trhu.

V těchto trendech bude pokračovat značka i v roce 2015. Přes vzrůstající exportní ceny způsobené zvýšením ceny práce na dálném východě i podstatným zdražením základních materiálů se stále snažíme držet ceny produktů North Sails na srovnatelné úrovni s ostatní konkurencí, přestože všude jinde ve světě je tato značka výrazně dražší.

Stručný přehled produktů North Sails pro rok 2015

Plachty – nové, jednoduché a srozumitelné členění: Základní rozdělení je na 2 hlavní sekce, v každé sekci pak najdete 3 modelové řady plachet

Sekce WAVE-FREESTYLE

HERO/HERO ME  – lehká čtyřspírová radikální wave plachta, nyní přepracovaná tak, že funguje pro jezdce jakékoliv váhové kategorie. Tato plachta je skutečným bestsellerem a za dobu své existence se stala miláčkem všech wave riderů. Výborná vyváženost, přijemnost použití, skvělý low end, v neposlední řadě legendární odolnost. Oproti loňské sezoně byly modifikovány a rozšířeny velikosti a přidána jedna další varianta – verze ME –  jedná se o identickou plachtu, pouze v provedení monofilm místo X-ply.  Plachta je v monofim verzi tvrdší a asi o něco více zranitelná, ale cenově o dost výhodnější!
Plachty jsou standardně ve třech různých barevných provedeních (bohužel nelze podle barev objednávat), verze ME je pouze v barvě C03 a pak v extra barvě C06. Současně, podobně jako v minulosti je i extra team verze s označením CODE VIII, která má jedinečnou barvu a je cena je o něco vyšší než u standardní verze.
Jednoznačné doporučení od vývojářů – používejte nejlépe s multifin boardem!
Velikosti 3,0 – 5,8,  použití výhradně s RDM stěžněm!

15-Hero-Code-fotka NS15-Hero-fotka NS15-Hero-ME-fotka

IDOL  LTD – Nekompromisní freestyle speciál určený pro ty, kteří chtějí vítězit. IDOL Ltd 2015 patří k nejlehčím freestyle plachtám na trhu a již nabízené velikosti říkají jasně k čemu je plachta určena – pro top freestyle! IDOL Ltd je nejtechničtější a nejradikálnější freestyle plachta, která byla kdy vyrobena. Design je 100% přizpůsoben požadavkům freestylových borců. ODL laminate a 4mil Ultra film – použití těch nejlepších a nejlehčích materiálů, které existují, dodává plachtě nejnižší dosažitelnou váhu.

Super vysoký zadní úvazek a hodně krátké ráhno – to jsou požadavky kladené na moderní freestyle plachtu.
Velikosti 4,0 – 5,2,  použití výhradně s RDM stěžněm.
Vzhledem k ultralehkému a velmi tenkému materiálu se na tuto plachtu nevztahuje nadstandardní záruka 2+3 roky, ale pouze standardní dvouletá

NS15-IdolLTD

VOLT/VOLT HD – nejuniverzálnější wave-freestyle plachta na trhu. Pětispírový design zaručuje široký větrný rozsah a vysokou stabilitu profilu. Nový model má ještě zlepšený low end díky hlubšímu profilu ve střední části.
2 masts fit all – pouze dva různé stěžně potřebujete pro pokrytí všech velikostí.
Nejvhodnější použití je se single fin boardem!
Velikosti 3,4 – 6,9   použití nejlépe s RDM stěžněm, ale Volt je zcela kompatibilní i se standardním SDM stěžněm.
Existuje také v HD verzi kompletně z X-Ply materiálu, cena je o něco vyšší než standardní provedení.

NS15-VoltHD-fotka NS15-Volt-fotka

Sekce RACE-FREERIDE

E-TYPE  – v českých podmínkách jednoznačně nejpoužívanější a nejprodávanější plachta. Zařazení od výrobce je “performance no cam”, což hovoří za vše. E-TYPE je výkonná bezcamberová plachta vhodná pro použítí na rovné vodě pro nejširší spektrum jezdců. Ve velikostech 4,5 až 5,8 (5 spír) je vhodná jako freemove plachta pro plováky s menším výtlakem, běžné freeridové použití pak oceníte s velikostmi 6,2 až 7,3 (6 spír) a honit dechy pak můžete se sedmispírovými velikostmi 7,8 a 8,2 m
E-TYPE má skvělý low end i handling a bez problémů lze plachtu nazvat etalonem ve své třídě.
Velikosti 4,5 – 8,2,  použití s SDM nebo RDM stěžněm, od velikosti 7,3 pochopitelně pouze s SDM. Dvě barevné kombinace

NS15-ETYPE_C01 NS15-ETYPE_C02

S-TYPE – ”performance switch cam” Zařazení této plachty opět samo hovoří za vše – S-TYPE je 2/3 camberová plachta s excelentním handlingem. Kdo pamatuje obtížné strojení a přehazování u camberových plachet bude jistě překvapen jak lehce se s S-TYPE zachází. Strojení je při zachování správného postupu hodně podobné jako u E-TYPE, přehazování díky camberům s rolnami je neuvěřitelně měkké a příjemné. Každý jezdec si může plachtu naladit podle svých preferencí – buď tvrdší profil s větším větrným rozsahem (3 cambery), nebo měkčí a příjemnější způsob s lepším handlingem (2 cambery), samozřejmě s o něco méně stabilmím profilem. Nový S-TYPE 2015 je pravou sytézou těch nejlepších vlastností  loňského S-TYPu a modelu RAM, který je pro rok 2015 zrušen bez náhrady.
Velikosti 6,0 – 8,8, použití pochopitelně pouze s SDM stěžněm, 2  barevné kombinace.

15-S_TYPE_SL_C02 15-S_TYPE_SL_C01

WARP – nekompromisní závodní race plachta. Nový WARP 2015 byl vylepšen a přepracován v mnoha drobných detailech, jejichž výčet přesahuje možnosti tohoto článku. WARP je plachta vhodná pouze pro závodníky, kteří ocení její unikátní vlastnosti, pro běžné freeridery jí nelze doporučit. Pro zájemce doporučujeme kontaktovat Toma Malinu, který má WARPy dokonale v paži a jistě se s každým rád podělí o své zkušenosti a vědomosti.

NS15-warp-fotka

Na závěr je fér zmínit, že levná plachta Curve, která byla na našem trhu oblíbená pro svojí nízkou cenu, je zrušená bez náhrady a v budoucnu již v nabídce nebude.

Ráhna

V ráhnech je, jak již bylo zmíněno na začátku, zásadní novinka – opět zcela nová, kompletně přepracovaná a teď již opravdu dokonalá, přední koncovka – iFront II. Inženýři u N/S opět zapracovali a vylepšili starý iFront I na zcela jiný a vyšší level. Koncovka je nejlehčí na trhu a její kompaktní design jistě zaujme každého. Koncovka bude ve dvou verzích, které se liší vertikální flexí:
Pevnost V1 nabízí 30% vertikální flexi a je použita u allround ráhen RED
Pevnost V2 s 10% vertikální flexí nabízí pevnější a méně flexibilní provedení, s přímým přenosem síly z ráhna na stěžeň a je použita u ráhen Silver HD, Gold, Platinum a Platinum Aero.
Důležitá věc je, že nyní není u ráhnen tzv. RDM adapter. Nová koncovka je vybavena tzv. PADem, který je určen buď pro RDM stěžeň, nebo pro SDM stěžeň. Podle konkrétního stěžně použijete buď jeden, nebo druhý (pad se v koncovce lehce vymění). Tedy již žádný adapter, na to pozor. V této souvislosti je nutné upozornit, že u různých ráhen a také u různých délek jsou v ceně ráhna různé PADy:
– ráhna RED (všechny délky) – pouze SDM PAD
– ráhna Silver HD: 140-190 – pouze RDM PAD, 150-200 a 160-210 – oba pady, RDM i SDM, 180-230 a 200-205 –pouze SDM PAD
– ráhna GOLD: 140-190 – pouze RDM PAD, 160-220 – oba pady, RDM i SDM, 170-210 a 190-250 – pouze SDM PAD
– ráhna PLATINUM: 140-190 – pouze RDM PAD, 160-220 – oba pady, RDM i SDM, 170-210, 190-250 a 240-290 – pouze SDM PAD

Samotný SDM i RDM pad půjde koupit jako náhradní díl v ceně cca 150 Kč, dostupný bude ale až na jaře 2015.

Z dalších vlastností ráhen stojí za zmínku u nás nejprodávanější řada SILVER HD, kde znovu najdeme širokou zadní koncovku s vychytaným housingem na přebývající šňůru, ultratvrdý insert v gripu na nejvíce exponovaném místě na ohybu, skvělý a výrazně pevnější materiál AL7075 a hlavně bezpodmínečnou dvouletou záruku, a to i na ohnutí, což je nevídaná věc, kterou nenabízí žádná z konkurenčních značek.

NS15-Boom-Silver-New-School     NS15-Boom-Silver-Classic   NORTHSAILS 2015 iFront 2.0 - 3 NORTHSAILS 2015 iFront 2.0 - 4

Stěžně

V kategorii stěžňů North pokračuje v loni započaté cestě. Segment levných stěžňů zcela opustil a soustředí se na stěžně střední a hlavně vysoké kvality. Nabídka tedy začíná modelem Silver (55% carbonu), dále Gold (80% carbonu, futrál v ceně), Platinum (100% carbonu, futrál v ceně) až po Platinum Aero (100% carbonu, ultralight, futrál v ceně).  U různých stěžňů je použit různý materiál, od T600 u modelu Silver po T900 s redukovaným obsahem pojiva o 30% u modelu Platinum Aero.
Platinum Aero je nejlehčím stěžněm na trhu a pouze na něj neposkytuje výrobce bezpodmínečnou dvouletou záruku, jinak na všechny ostatní stěžně tato záruka je. Každý jezdec ví, že stěžeň je díl který se rád občas láme, a to napříč značkami a modely, takže taková záruka jistě stojí za o něco vyšší cenu, za kterou se North stěžně nabízejí.

Nástavce

V kategorii nástavců se pokračuje v tom, co bylo již v roce 2014 – přepracovaná řada ráčnových nástavců POWER.XT 2.0 pracuje velmi dobře a není tedy třeba na nich nic zásadního měnit, podobně i klasické “neráčnové” nástavce UNI.XT.  SDM verze všech nástavců budou stále ve dvou délkách 28 a 42cm, naproti tomu RDM pouze v jedné délce 36cm. Pomocí conversion kitu pak lze z normálního nástavce udělat odpruženou verzi SHOX, a to jak z SDM verze, tak z RDM verze.
Po počátečních potížích s materiálem se podařilo vychytat i exklusivní jezdec iBase 2.0, který nyní již funguje bezproblémově a patří opět k tomu nejlepšímu, co se dá na trhu koupit.

Další příslušenství jako úvazky, tahačky, mast i boom protectory zůstávají stejné, s nezaměnitelným N/S designem. Za zmínku jistě stojí i inovovaná řada team oblečení, která bude na jaře v omezené míře i v naší nabídce…

NS-15-T_Shirt-'Logo'_2 NS-15-T_Shirt-'Claim'_3

Tolik stručná informace k produktům North Sails 2015. Něco málo již máme skladem (např ráhna Silver HD a několik plachet HERO ME), kompletní nabídka pak bude od jara 2015.

Sepsal: Albert

Kategorie: Windsurfing