North Evo a Click bar 2018

Evo 2018 a Click bar 2018 – první pohled

Evo 2018 prošlo velkou revizí oproti loňskému modelu, s cílem nově definovat jeho místo v celkové nabídce značky North Kiteboarding. Od začátku Evo bylo a je nejvšestrannější kite z celého North portfolia, ale často byly slyšet názory že jeho pozice je blízko kitu Rebel a že rozdíly jsou velmi malé. Nyní je tedy všechno jinak, Evo prošlo velkou změnou a z loňského provedení nezůstalo prakticky nic.
Okamžitě je vidět, že Evo má nově pouze 3 žebra místo pěti, jak tomu bylo doposud, vrchlík má čitelný delta shape. Cílem změn je zlepšení letových vlastností, snížení tahu na baru a celkově větší uživatelská přívětivost nového kitu. Současně ale Evo stále zůstává na své pozici v nabídce značku North, tedy jako do-it-all kite, se kterým můžete drtit vlny, stejně tak jako se štípat při náročných wakestyle tricích.

Evo 2018

Současně je třeba se také zmínit o novém Click baru v provedení roku 2018. Click bar byl uveden na trh v roce 2017 s velkým promotion. Postupem času utichly černé předpovědi jeho zapřisáhlých odpůrců, protože se jasně ukázalo, že žádné zásadní konstrukční problémy ani chyby jednoduše nejsou. S podílem 40% z celkového počtu prodaných barů si vydobyl pevné místo na trhu a nyní je to již standardní běžný bar, i když jistě není určen úplně pro každého. Proto má každý možnost si vybrat to co mu nejvíc vyhovuje – Click bar nebo normální Trust bar.

Click Bar 2018
Nový Click bar 2018 jde osvědčenou cestou postupné evoluce, jak je u značky North zvykem. Základní mechanismus zůstal beze změny, ale přepracovány a zesíleny byly floatery. Dále je úplně nový V-distributor, nyní je tento díl s nerez vnitřním kroužkem zamezujícím rychlému opotřebení procházejících lajn a hlavně výrazně jednodušším způsobem je vyřešen přesun na potřebnou pozici – jednoduchým plastovým šroubem povolíte, přesunete na správné místo a opět utáhnete. Snadné, rychlé a funkční. V místě V distributoru byly také zesíleny lajny, takže již nehrozí jejich nadměrné opotřebení z důvodu tření lajny o kroužek V distributoru.

Click_bar_2018_V-distributor
Velkou změnou, která platí stejně i pro standardní Trust bar, je oddělení vlastního chicken loopu od baru. Bary se nově prodávají bez loopu a každý si podle svých preferencí koupí takový loop, který mu vyhovuje. V nabídce jsou tři možnosti:
Freestyle loop
Tento loop je stejný jako byl u barů doposud – velké oko a dlouhý handlepass leash, provedení vhodné pro všechny, ale zvláště pro jezdce provozující unhook styl.
Freeride loop
Malé oko a krátký leash, který připojíte na trapéz zepředu nebo z boku. Toto provedení má výhodu v malém oku loopu, které je současně krátké, takže s jeho použitím se zvětší dráha depoweru na baru, můžete bar přitáhnou blíže k tělu. Tento loop je vhodný pro všechny jezdce provozující běžný freeride. Pozor, pro unhook je freeride loop nevhodný!
Rope harness loop
Speciální provedení loopu pro trapézy bez háku, tedy s lajnou. Tento loop je určen výhradně pro waveriding, na loopu je speciální insert pro snížení tření a tedy prodloužení životnosti lajny na trapézu. Tento loop je bez chicken digu.
NKB18_loopy

Nový Click bar má samozřejmě všechny fičury které měl loňský, tedy automatické roztáčení lajn, přestavení na pětilajnu které trvá maximálně 3 minuty (potřebujete 5th upgrade kit), skvělý bezpečnostní quick release atd. Kdo ještě Click bar nezkusil, neměl by určitě váhat, je to bomba!

 Evo 2018 na vodě

První jízdní zkušenosti svádí k superlativům. Evo jsme testovali delší dobu na Tarifě v náročných podmínkách od lehkého větru po legendární tarifský nuclear wind a vždy jsme byli překvapeni jak lehce všechny tyhle podmínky kite zvládal. Nabízí se srovnání s Rebelem, kterého jsme testovali předtím. Rebel je oproti Evu o něco málo pomalejší, s trochu více předvídatelným řízením, naproti tomu Evo je divoká jízda po horské dráze, kite Vás ihned vyškolí, pokud mu nevěnujete patřičnou pozornost. Třížebrový shape je ale velmi stabilní i při high end větrných podmínkách, samozřejmě ve srovnání s Rebelem (který je ale pětižebrový) je patrné že stabilita je o něco málo menší. Celkově je třížebrový design v poryvech dobře ovladatelný s krátkým depower strokem.
Proti větru stoupá kite slušně, točivost je také velmi dobrá, to vše předznamenává excelentní způsobilost ke skokům. Právě vrozená rychlost kitu umožňuje radikální změnu směru a tím okamžitý take off.

EVO_2018-1
Kiteloopy nejsou příliš divoké, ale dobrou prací s barem dokážete loopy kontrolovat tak, aby Vás kite zatáhnul vždy když je potřeba.
Větrný rozsah je skvělý a pokud jsou Vaše jízdní schopnosti na vyšší úrovni, dokážete kite správně rozhýbat i při velmi slabém větru tak, aby vygeneroval dostatečný power. U testované velikosti 8m se top end zdá nekonečný, pokud holdujete disciplíně s WOO nebo PIQ měřákem, tak pro dosažení extrémních výsledků v bouři může být Evo horkým kandidátem.

EVO_2018_foil

Shrnutí

Evo 2018 má své jasné a pevné místo v portfoliu značky North. Stabilní, rychlý kite, s dobrou zpětnou vazbou na baru. Pro každého jezdce který hledá univerzální kite který zvládne všechno by mělo být Evo určitě na jednom z předních míst v nákupním seznamu.

EVO_2018_skok

Text je volným překladem článku vydaného webovým magazinem iksurmag.com
Přetlumočil: Albert

 

 

Kategorie: Kiteboarding

Tagy: