Jak vybrat snowboardové vázání

Jak nakupovat snb vázání

Vázání je součást vybavení, kterou prostě nemůžete pominout. Kdo si myslí, že vázání je tam proto, aby snowboard držel u nohou, má pravdu jen napůl. Vázání je také důležitým nástrojem, který přenáší sílu z vašich nohou do prkna. Pokud si koupíte nevhodné vázání, nezachrání Vás sebelepší prkno, trenér, ani ten nahoře. Proto je dobré výběr vázání nepodcenit. Správné vázání by mělo pevně obepínat boty, mělo by být odolné i pohodlné, pevné a pokud možno lehké. Není toho málo, co od vázání chtít. Podívejme se tedy na jednotlivé systémy vázání a také na základní rady k nákupu.

Typy vázání:

– Měkké vázání / soft nebo strap binding

Jednoznačně nejoblíbenější typ vázání. Měkké vázání poskytuje dostatek kontroly nad snowboardem i při agresivní jízdě a zároveň poskytuje volnost nezbytnou pro freestyle. V měkkém vázání se jezdí v pohodlných botách, ve kterých se dá bez problémů chodit, takže se nemusíte pod kopcem přezouvat, jako to dělají lyžaři.

Měkké vázání se skládá ze základny (baseplate) a k ní přidělané patky (highback), která slouží jako opora při jízdě po backsidové hraně. Zvrchu je bota držena ve vázání za pomoci dvou (výjimečně tří) stavitelných pásků (strapů). Vázání má uprostřed základny kruhový otvor, do kterého zapadá disk. Ten slouží jednak k připevnění vázání ke snowboardu (uvnitř disku jsou čtyři otvory, které vedou šrouby do insertů) a také k nastavení úhlu vázání. (Pozor pokud si chcete koupit na snowboard Burton vázání jiné značky. Burton má vlastní systém přichycení vázání, které drží pouze tři šrouby nebo dva u slot systému, na rozdíl od standardních čtyřech. Takže na Burton snowboard pasují bez dalších úprav jen vázání Ride a Burton) Některé dražší modely mívají i tzv. gas pedal, což je jakési podložka prodlužující baseplate směrem ke špičkám bot. Umožňuje tak citlivější tlak na prsty a tím i lepší kontrolu při frontsidovém oblouku.

Dá se říct, že měkké vázání je časem prověřený systém vyhovující většině jezdců. Současný vývoj tohoto nejrozšířenějšího systému směřuje především ke snížení hmotnosti vázání.

– Vázání s patním nazouváním

Firma Flow se již několik let snaží prosadit svůj originální systém. Jedná se v podstatě o měkké vázání, ale oba pásky jsou spojeny dohromady v jakýsi svrchník. Ten se nastaví podle boty a do vázání se pak nastupuje skrze sklopnou patku. Vázání má svá pro i proti, každopádně nástup do něj je rychlejší, než do klasického měkkého vázání. Dalšími značkami vyrábějící vázání s patním nazouváním jsou K2 (Cinch systém) a SP bindings (Fastec systém). S těmito systémy se setkáte i u dalších značek pro které je vyrábějí výše uvedení výrobci. Patní nástup je nezbytný u dnes velmi rozšířeného Snowkitingu. Ukázka vázání Flow s patním nazouváním ZDE.

cinch

– Step-in vázání / Step-in binding

Step-in vázání mělo největší boom v devadesátých letech a příliš obliby si nezískalo. Jeho hlavní výhoda (rychlý nástup do vázání) je totiž vykoupena řadou nevýhod. Těmi jsou především potřeba speciálních step-in bot, horší kontrola snowboardu a složitější oprava případné závady.

– Pevné vázání / hard nebo plate binding

Pevné vázání je určené pro alpine a carving snowboardy. K pevnému vázání je potřeba vlastnit pevné boty, podobné lyžařským přeskáčům. Tento systém je určen pro co největší kontrolu snowboardu při jízdě na hraně a je využíván v disciplínách jako je slalom apod. Největším výrobce tvrdých vázání je firma F2.

f2-pevné

Vyberte si optimálně pružné vázání

Uvědomte si, jak agresivně jezdíte, a podle toho vybírejte vázání. Různá vázání mají různou pružnost (flex), která určuje, nakolik vám vázání ustoupí, když na něj vyvinete tlak. Škála tvrdosti vázání se zpravidla pohybuje od stiff flex (nejtvrdší), přes mid nebo medium flex (polotvrdé), až k soft flex (měkké). I zde platí základní poučka. Pokud na snowboardu začínáte, bude pro vás asi nejvhodnější soft flex vázání. Pokud si naopak užíváte agresivní jízdy, při níž potřebujete co největší kontrolu nad snowboardem, zvolte stiff flex vázání. Jen tak na okraj – většina freestylových jezdců používá mid-flex vázání. Hlavně se při výběru neostýchejte, jen ať vám prodavač řekne, jestli jde o měkké, polotvrdé nebo tvrdé vázání.

Samozřejmě každá firma používá jiné technologie a dvě soft vázání od různých firem můžou být různě tvrdé. Při orientaci vám může něco napovědět i cena. Tvrdé (stiff flex) vázání jsou hodně náročné na kvalitu použitých materiálů (zvlášť pokud se jedná o odlehčené modely), které nejsou zrovna nejlevnější. Obecně se dá říci, že čím je vázání levnější, tím bude spíše měkčí, než naopak.

Vázání musí pasovat k botám

Jestli je to možné, kupte si vázání a boty od stejné firmy. V takovém případě máte takřka jisté, že vázání bude botu dobře držet. Pokud si kupujete vázání od jiné firmy, je dobré přinést s sebou boty do obchodu a pečlivě vyzkoušet, jak vázání k botám sedí. V tom hraje roli kompatibilita boty s vázáním, ale také velikost vázání a jeho nastavení. Většina výrobců vyrábí vázání ve více velikostech, označované podobně jako oblečení: S (small), M (medium), L (large), XL (x-large), takže pokud máte nohu jako obr Koloděj, žádejte rovnou vázání velikosti XL. S a M jsou velikosti dámských vázání, M, L a XL jsou velikosti pánských vázání.

Vázání od různých výrobců mívají také různě vysokou patku. Vyšší patka umožňuje lepší přenos váhy na hranu, nižší zase dává větší volnost pro freestyle blbnutí. Výběr je na vás. Hlavně pamatujte, že patka nikdy nesmí být vyšší než bota! V praxi se výška tohoto prvku zase tolik neliší, protože časům ultra-nízkých patek odzvonilo už někdy v devadesátých letech.

K tomu, aby bota dobře sedla do vázání, slouží několik stavitelných prvků. Hlavní je nastavení náklonu patky (forward lean), které je důležité jak pro pohodlí, tak i především pro přenos váhy na backsidovou hranu. Navíc čím větší náklon patky nastavíte, tím více vás bude vázání nutit jezdit v podřepu, což přináší větší stabilitu. Celá patka by se také měla dát posunout dopředu či dozadu, právě pro optimální sladění s botou. K tomu slouží šrouby, které drží patku ze stran. Stejně tak by mělo být možné nastavovat i pásky.

Pásky – Straps

I páskům věnujte pozornost, drží vaší nohu ve vázání. Příliš dlouhé pásky vám budou překážet, zatímco příliš krátké vám znesnadní každé nastupování do vázání. Vedle co nejlepšího kontaktu s botou nezapomínejte také na pohodlí, a radši si vyberte vázání, jehož pásky mají na vnitřní straně polstrování. Nešetříte tak jen svojí nohu, ale také botu.

Ráčny, které dotahují pásky, by neměly mít komplikované zakládání ozubeného řemínku. Uvědomte si, že vázání si budete zapínat v rukavicích, takže čím jednodušší ovládání, tím lépe. Co se týká předního pásku, řada firem přechází na vychytávku jménem cap straps. Jde pásky, které vedou přes celou špičku boty a zlepšují tak držení boty ve vázání. Opět je třeba dbát, aby pásek na botě seděl. Důraz na dokonalé pásky byl kladen například u vázání Ride Capo.

capo

 

Materiál – Umělá hmota, kov

Většina vázání a jejich dílů je vyrobená z umělé hmoty. Část firem používá také kov, ať už na základ vázání, disk, úchyt patky nebo na ráčny. Pravdou je, že kovové díly jsou pevnější a odolnější při extrémním namáhání. Kovový baseplate zaručí dokonalý přenos povelů nohou na snowboard. U těch nejdražší modelů jsou používány prémiové materiály vyvinuté v leteckém průmyslu, jako například luxusního modelu vázání Ride El-hefe.

elhefe

Kolik investovat?

U vázání se snad ještě více než u jiných součástí snowboardové výbavy vyplatí pečlivě rozmyslet kolik peněz investovat. V současné době je trendem vyrábět co nejvíce odlehčená vázání. Jak už bylo řečeno výše, odlehčené vázání však musí být vyrobeno z lepších materiálů, které pochopitelně i více stojí. Na druhou stranu nejlacinější vázání neznámých značek může (ale nemusí) být vyrobeno z nekvalitního plastu a brzy vás opustit. Pokuste se odhadnout úroveň svého ježdění a odpovězte si na otázku: „Potřebuji pro-model stavěný pro extrémní zátěž, nebo pro mé ježdění stačí některé „obyčejnější“ vázání“? Až si na tohle odpovíte, tak vybírejte. Začátečníkům usnadňují výběr vázání přednastavené komplety snowboard/vázání přímo od renomovaných značek. U značkového výrobce se můžete spolehnout na to, že bude vázání odpovídat požadavkům začátečníka až středně pokročilého jezdce. Nabídku kompletů naleznete zde: https://shop.snowboardel.cz/202-snb-komplety/

 

Kompletní nabídku vázání naleznete zde: https://shop.snowboardel.cz/22-vazani/