Jak vybrat snowboard

Jak nakupovat snowboard?

Snowboard si pochopitelně nevybíráte pouze podle hezkého designu, nebo proto, že jde zrovna o pro-model našeho oblíbeného profíka. Nesprávně zvolené vybavení může hodně znepříjemnit dny na horách a také zabrzdit váš progres. Naopak dobře zvolené prkno vám bude dobře sloužit, a určitě vám pomůže posunout vaše ježdění o level výš. Cílem nákupu by tedy měl být snowboard, který nejlépe odpovídá vašemu stylu ježdění a také vaší tělesné konstituci.

Jak dlouhý snowboard si mám koupit?

Jedním ze základní parametrů snowboardu je jeho délka. Správně zvolená délka prkna vám totiž pomůže vyhnout se nejrůznějším problémům, jako je třeba nechtěný přechod z jízdy po hraně do smyku, potápění se do prašanu (když jste moc těžcí), nebo naopak problémy dostat prkno do oblouku (když jste moc lehcí). Nejzákladnější poučka říká, že by vám snowboard měl sahat někam mezi bradu a nos. Nezapomeňte ale také na svou váhu.
Pro jasnější orientaci zde máme tabulku, která by vám měla při stanovení optimální délky pomoci:tabulka-váhy

 * tyto hodnoty jsou pouze orientační. Záleží i na stylu jízdy, tvrdosti snowboardu atd.
 

Jak široký snowboard potřebuji?

Vedle délky snowboardu je třeba dbát i na jeho šířku. Když si koupíte příliš širokou desku, čeká vás pěkná dřina při každém pokusu dostat prkno do oblouku. Mnohem častějším problémem je nedostatečná šířka prkna. Z příliš úzké desky vám budou přečuhovat boty a při každém více zařízlém oblouku se budete válet ve sněhu. Ideálním stavem je, když špička a pata boty přesahují prkno asi tak o centimetr. Díky tomu nebudete botami brousit sjezdovku a navíc budete moci vyvinout v oblouku ten správný tlak na hranu. V zásadě se dá říct, že pokud máte nohu US 10,5 (eur 44) a větší, budete potřebovat široké prkno. Takové snowboardy výrobci přímo označují jako wide a jsou to prkna, která mají „v pase“ cca 26 cm a více. Nemalou roli ale hraje také zvolený postoj na snowboardu (stance). Pokud už vlastníte snowboardové boty, vezměte si je při nákupu prkna s sebou a vše pěkně vyzkoušejte. Pokud je nemáte a jdete kupovat snowboard, určitě si v obchodě nějaké půjčte, ať máte alespoň nějakou představu. Pokud nemáte zatím nic, zkuste radši začít nákupem bot. Pro jezdce s velikostí bot 13 a více je určen například snowboard Ride Warpig, u kterého tabulka viz výše neplatí. Toto prkno je širší a kratší než klasické desky, ale úplně zde odpadá starost o šířku nohy.

Tvrdé nebo měkké prkno?

Tvrdost snowboardu se v angličtině označuje jako flex. Měkká prkna jsou vhodnější pro začátečníky, lehce jdou do oblouku a je zábava na nich blbnout na svahu. Ve vyšších rychlostech je ale měkký snowboard svéhlavý, nedrží tak dobře na hraně a při odrazu do ollie nemá potřebný pop. Tvrdší prkna jsou vhodná pro zkušenější až agresivní jezdce. Dobře drží na hraně i při vyšších rychlostech, ale při pomalé jízdě dá více práce dostat je do oblouku. Jak si tedy vybrat? Obecně se dá k pružnosti říci tolik, že zkušení a těžší jezdci by měli volit tvrdší prkna, začátečníci a hubeňouři naopak prkna měkčí. Určování tvrdosti prkna je trochu oříšek. Tvrdost sice udávají výrobci ve svých katalozích, ale v praxi se tvrdost např. dvou „soft“ snowboardů může lišit. Svou roli pochopitelně hrají i rozdíly v použitých materiálech a technologiích. Jak tedy zjistit tvrdost prkna? Dopředu si od prodavače nebo z katalogu zjistěte, zdali se jedná o měkký (soft), středně tvrdý (mid-stiff), nebo tvrdý (stiff) snowboard. Pak uchopte prkno jednou rukou za špičku, patku opřete o zem a volnou rukou zatlačte na prostředek snowboardu. Nebojte se přitlačit, snowboard musí vydržet mnohem víc, než co mu „naložíte“ při tomhle testu. Prkno by mělo být pružné, ale zároveň by vám mělo klást solidní odpor. Tímto způsobem vyzkoušejte více snowboardů, alespoň si uděláte lepší představu o jejich tvrdosti.

Pružnost se poněkud liší i podle konstrukce snowboardu. Freeridová a All Mountain prkna (viz dále) mají většinou tzv. directional flex. Znamená to, že tyto snowboardy mají měkčí špičku pro lehčí nástup do oblouku, ale tužší zadní část prkna pro dobrý přenos síly na hranu po celou dobu oblouku. Oproti tomu freestylová prkna mají většinou stejnou pružnost na obě strany. Dají se ovšem najít i výjimky, např. freestylová prkna, která mají directional flex. K měkkým pohodlným snowboardům patří například pánský Ride Manic.

Jaký typ snowboardu si mám koupit?

V předchozím odstavci jsme se již dotknuli jednotlivých typů snowboardů. Právě při rozhodování o typu snowboardu byste si měli uvědomit, čemu se vlastně chcete věnovat. Hodláte trávit většinu dne ve snowparku poletama na kickerech? Je vaší prioritou surfování v prašanu? Nebo tak nějak od každého trochu?

o Freeride snowboardy jsou, jak už název napovídá, přizpůsobeny ježdění ve volném terénu. Freeridové prkno má inserty lehce posunuté dozadu, jinak řečeno, má delší špičku než patku. Špička bývá také o něco širší než patka, díky čemuž snowboard v prašanu pěkně pluje. Freeridové snowboardy jsou tvrdší, mají poměrně delší vykrojení (sidecut) a již výše zmíněný directional flex. Typickým představitelem freeridového snowboardu je GOOD LEGENDS.

legends

o All Mountain snowboardy jsou snowboardy konstruované především pro nepříliš vyhraněného jezdce, který hodlá používat svůj snowboard na sjezdovce, ve volném terénu i ve snowparku. All Mountain snowboardy se tvarem hodně podobají freestylovým speciálům, ale jejich konstrukce je méně „agresivní“. I tato prkna mívají directional flex. Prostě prkno do každého terénu. Typický představitel all mountain snowboardu je Ride Wildlife. 

wildlife

o Freestyle snowboardy jsou primárně určené k poletům, rotacím…atd. Velká část z těchto prken jsou tzv. twin tipy, tedy snowboardy s identickým tvarem a délkou špičky i patky. Kratší špička a patka usnadňují rotace. Freestylová prkna bývají o něco širší než ostatní popsané druhy. To umožňuje jednak menší úhly nastavení vázání a také více stability, ať už na kickerech, v rampě, nebo při jibbingu. Typický představitel freestylového snowboardu je Ride Machete.

o Alpine nebo také Carving snowboardy jsou prkna určená pro jízdu na sjezdovce. Jde o dlouhá, úzká a tvrdá prkna pro jízdu s tvrdým vázáním a botami, což umožňuje maximálně se položit do oblouku. Na takovém prkně si ale moc nezaskáčete. Alpine style je v posledních letech na ústupu. Nabídku Alpine vybavení naleznete ZDE.

o Boardcross snowboardy jsou prkna, která svým tvarem a tvrdostí zapadají mezi alpine a all mountain snowboardy. Používají se na nich měkké boty i vázání, ale do prašanu a do parku nejsou vhodná, neboť mají velmi málo zvedlou špičku a menší šířku. Velmi oblíbený je například F2 Eliminator.

eliminator

Pig collection snowboardy jsou prkna z kolekce od legendární značky RIDE, která jsou hybridem mezi prvními třemi popsanými kategoriemi. Jedná se o kratší a širší snowboardy, které se dají použít jak v prašanu, tak na sjezdovce či v parku. Délku snowboardu ideálně konzultujte s prodavačem – na tyto snowboardy neplatí klasické tabulky. Nabídku naleznete ZDE.

Zkuste odhadnout úroveň svého ježdění

Pro koupi toho pravého prkna je důležité odhadnout úroveň svého ježdění. Pokud s ježděním na snowboardu teprve začínáte, je zbytečné kupovat si supertvrdý model pro agresivní jízdu. Jediným výsledkem bude, že se zpomalíte v progresu a ani na svahu si příliš švandy neužijete. Nemluvě o zbytečně investovaných penězích. Pokud už jezdíte nějaký ten pátek, vyplatí se vám přihodit něco peněz a koupit si lepší model, který vám umožní rozvíjet vaše snowboardové umění. Příkladem vhodného prkno pro začátečnici je například Ride Compact.

compact2

Co je dobré vědět – důležité paramety snowboardu

o Délka / Lenght
Celková délka snowboardu od špičky po patku. Udávána je v centimetrech a leckdy bývá součástí označení modelu.

o Šířka / Width
Šířka snowboardu je nečastěji uváděná jako tzv. waist width, tedy šířka „v pase“ – v nejužším místě snowboardu. Šířka sama o sobě nehraje až tak velkou roli, co se týká jízdních vlastností, ale jde o důležitý ukazatel ve vztahu k šířce špičky (nose width) a patky (tail width). Čím je rozdíl jmenovaných hodnot vyšší, tím je snowboard vykrojenější – má větší sidecut (viz dále). Nezapomeňte zohlednit velikost vašich nohou! Jednoduchá poučka: čím větší nohy, tím širší snowboard. Pro nohu větší než EU 44 by měl být snowboard širší než 26cm (šířka středu).

o Efektivní hrana / Effective edge
Efektivní hrana je délka hrany, která je při oblouku v kontaktu se sněhem a měří se v centimetrech nebo milimetrech. Délka efektivní hrany je dobrým ukazatelem, jak se snowboard bude na sněhu chovat. Snowboardy s dlouhou efektivní hranou jsou stabilnější v oblouku. Prkna s kratší efektivní hranou jsou zase lépe ovladatelná a do oblouku jdou snáze.

o Vykrojení / Sidecut
Sidecut je boční vykrojení snowboardu. Jde o rozdíl mezi nejširšími místy snowboardu (špička a patka) a nejužším místem prkna (střed). Když se snowboard v oblouku prohne, vykrojení umožňuje držet hranu v kontaktu se sněhem a vyjet tak oblouk. Hodnoty se udávají buď v milimetrech, pokud se jedná o hloubku vykrojení (sidecut depth), nebo v metrech, pokud se jedná o sidecut radius. Sidecut radius udává poloměr kruhu, který by tento výřez vytvořil. Sidecut napovídá, jak bude prkno zatáčet. Čím je sidecut větší, tím rychleji zatáčí prkno na hraně a tím menší oblouk řeže do svahu. Funguje to i naopak, takže prkno s menším sidecutem bude do svahu vykrajovat větší oblouky.

o Prohnutí / Camber
Prohnutí snowboardu se základně dělí na tři skupiny – camber (klasické negativní prohnutí prkna), rocker (patka a špička jsou zvedlé „banán“) a flat (prkno je rovné v celé délce efektivní hrany. Camber prohnutí je vhodné především pro zkušené jezdce očekávající co největší pop (odezvu) od prkna. Snowboard je hodně dynamický a neodpouští jezdecké chyby. Rocker je uživatelsky příznivější. Při rovné jízdě nedoléhá celé prkno k podkladu, tím pádem se tolik neseká hrana. Flat je kompromis mezi camber a rocker prohnutím. Výrobci i kombinují jednotlivé prohnutí. Například Ride snowboards Hybrid All mountain. Od patky k předním insertům má prkno profil camberu, od předních inzertů je prkno zvedlé jako u rocker profilu. Díky tomu je snowboard dostatečně dynamický v jízdě po tvrdé sjezdovce a zároveň dobře plave v prašanu.  Použito například u modelu BERZERKER.

bezerker

o Sandwichová konstrukce 

Již radu let vládne světu snowboardů tzv. sandwichová konstrukce prkna. Jak název napovídá, jednotlivé vrstvy snowboardu jsou kladené jedna na druhou, přesně jako dobroty v sendviči.

o Jádro – PU nebo Woodcore?

Jádro je základem každého prkna. Hned na začátek je třeba si říci důležitou věc. Přes veškerý technologický pokrok je nejlepším materiálem na jádro snowboardu stále dřevo. Vedle snowboardů s dřevěným jádrem můžete také narazit na prkna s jádrem z PU pěny. Jsou to ony podezřele levné snowboardy, které jsou ke koupi v hypermarketech. Snowboardy s pěnovým jádrem mají mnohem horší vlastnosti než prkna s dřevěným jádrem, mají kratší životnost a nelze je doporučit ani začátečníkům. Pokud se chcete snowboardingu alespoň trochu věnovat, vyplatí se vám vyhnout se PU snowboardům, zainvestovat více peněz a koupit si snowboard s dřevěným jádrem. Kompromisem, na který se ještě dá přistoupit, jsou prkna s tzv. RIM jádrem. Jde o kombinaci dřevěných pásků a pěny.

o Dřevěné jádro (Woodcore)

Dřevěné jádro se skládá z několika vertikálně položených špalíků odolného dřeva, které zajišťuje snowboardu pevnost, pružnost a tvarovou paměť. Některé firmy dělají jádro z jednoho druhu dřeva, jiné kombinují druhů více, aby získaly co možná nejlepší vlastnosti. Princip výroby si samozřejmě každá firma hlídá. V poslední době se rozmáhá kombinování dřeva a laminátových vláken přímo v jádru, což má opět přispět k lepším vlastnostem snowboardu. Pochopitelně každá firma pokládá svůj postup výroby za ten nejlepší na světě a je na vás, jestli jim budete věřit.

o Laminát (Fibreglass)

Jádro je seshora i zezdola chráněno vrstvou (respektive vrstvami) laminátové tkaniny. Ta dává snowboardu nejenom pružnost, ale především torzní pevnost. Technologií, jak to udělat, je opět více. V zásadě je dobré si zjistit, kolik vrstev laminátové tkaniny snowboard má. Prkna s dvojitou vrstvou laminátu jsou měkčí, lépe se ovládají v malých rychlostech. Hůř ale odolávají torzním tlakům, a tedy i hůř drží na hraně. Tvrdší prkna pro agresivnější jízdu mívají trojnásobný i čtyřnásobný laminátový oplet. U dražších modelů prken se navíc můžeme setkat i s využitím nejrůznějších „kosmických materiálů“, jako je kevlar či karbon. Zatímco karbon přidává prknu spíše na pružnosti, kevlar naopak dodává desce větší pevnost.

o Skluznice (Base)

Aby snowboard pořádně svištěl z kopce, potřebuje mít skluznici. Ta funguje na jednoduchém principu. Tlakem, který snowboard vytváří na sníh, dochází pod skluznicí k tání a snowboard klouže po tenké vrstvičce vody. Samotná skluznice je porézní materiál, nejčastěji na bázi polyetylénu (P-Tex). Čím je skluznice poréznější, tím více absorbuje vosku, který zase odpuzuje vodu. Z toho vyplývá jednoduchá poučka – čím je skluznice poréznější, tím je snowboard rychlejší, ovšem za cenu častějšího voskování. Abyste poznali, jak je skluznice porézní, jsou skluznice označovány čísly v tisících. Čím vyšší číslo, tím poréznější skluznice.

Někdy se také můžeme setkat s rozdělením skluznic na extrudovaná (extruded base) a sintrovaná (sintered base). „Extruded“ je v podstatě polyetylenová vrstva vyřezaná do tvaru skluznice. Taková skluznice je nejlevnější, ale také nejpomalejší variantou. Její výhodou je především nízká cena a jednoduchost opravy. „Sintered“ je jednoznačně nejpoužívanějším druhem materiálu. Jde také o polyetylénovou hmotu, ale proces její výroby je složitější a oproti extrudované má sinterovaná skluznice řadu výhod. Je odolnější, lépe absorbuje vosk – je tedy rychlejší. Na druhou stranu je dražší a o něco hůře se opravuje. Samostatnou kapitolu tvoří skluznice s příměsí grafitu. Grafitové skluznice jsou bezkonkurenčně nejrychlejší, ale potřebují nejvíce vosku. Tyto skluznice jsou nejdražší, vždy temně černé a k vidění bývají jen na některých top-modelech.

Řada skluznic má již od výrobce udělanou strukturu (jemné vrypy ve směru jízdy). Tato struktura slouží k lepšímu odvodu vody ze skluznice a tak ke zvýšení rychlosti jízdy. Pokud tuto strukturu na skluznici nemáte, lehce vám jí udělají v každém lepším ski servisu. Příklad snowboardu se sinterovanou skluznicí K2 Manifest.

manifest

o Hrany (Edges)

Hrany jsou důležitou součástí snowboardu. Bez nich byste toho na kopci moc neutočili. Ortodoxní jibbeři by se bez hran sice klidně obešli, ale pro ostatní jsou nezbytností. Při nákupu se hlavně soustřeďte, jestli hrana není nějak nepřirozeně vyboulená, což by se v obchodech prodávaným snowboardům (zvlášť těm novým) stávat rozhodně nemělo. Některé firmy v posledních letech přicházejí s technologickými novinkami, jako je třeba zvlněná hrana nebo hrany z bronzu. Pokud si chcete něco podobného koupit, můžete buď věřit vychvalování firem, nebo se poradit s někým, kdo má s podobnými vychytávkami praktické zkušenosti.

o Inserty

Narozdíl od lyží, do snowboardu se při připevňování vázání nevrtá. Snowboard již obsahuje inserty, do nichž se šrouby držící vázání jednoduše zašroubují. 

o Vrchní vrstva (Topsheet)

Topsheet alias svrchní vrstva snowboardu především chrání vrstvy pod sebou. Některé firmy navíc vyrábějí svrchní vrstvu z materiálů, které pomáhají tlumit vibrace. V neposlední řadě má topsheet na sobě design. Ten sice nemá žádný vliv na jízdní vlastnosti, ale uklidňující vzory mohou zklidnit vaši rozbouřenou mysl před rozjezdem na kicker :)

 

CELOU NAŠÍ NABÍDKU SNOWBOARDŮ NALEZNETE ZDE: E-SHOP SNOWBOARDEL