Jak vybrat pádlo na paddleboard

Průvodce výběrem paddleboardového pádla

Dělení pádel podle konstrukce:

 1. plast/kov – pádla, která jsou z pravidla přiložena k paddleboardu zdarma. Především ty u levnějších paddleboardů (do 10tis.) jsou velmi jednoduchá, těžká a náchylná na ohnutí. Na pádlování jednou za rok na dovolené to stačí. Využít se také dají jako lopata při stavbě hradů z písku, na opravdové pádlování to ale není. Dají se určitě najít výjimky, které se na turistické pádlování použít dají a vydrží několik sezon. Doporučit například můžeme duralová pádla od značky STX, se kterými máme velmi dobré zkušenosti i v půjčovně – PÁDLA STX
 2. laminát/carbon/plast – do této skupiny řadíme pádla, která mají kompozitový dřík (sklo nebo carbon) a plastový list. Výhodou je, že se „tyč“ nedá ohnout a plastový list se nedá zničit o dno. Další výhodou je o něco nižší váha a lepší dynamika při pádlování. Ty to pádla se dají doporučit každému kdo pravidelně pádluje, ale nehoní časy nebo nechytá vlny… Perfektní volbou je například pádlo Shark Carbon Shaft.
 3. carbonová pádla – pokud jednou vezmete karbonové pádlo, už není cesty zpět. Nízká váha a perfektní přenos energie z rukou do vody. Jedinou nevýhodou je křehkost, takže u carbonového pádla plátí – NEPŮJČOVAT!

jednodíl

 Druhy pádel:

 1. třídílná pádla – jejich jedinou výhodou je, že se vejdou do batohu k nafukovacímu paddleboardu. Nevýhodami je nižší tuhost, vyšší váha a netěsnost ve spojích, která může zapříčinit mírný vakl, který je při pádlování nepříjemný. Pokud by pádlo do sebe zapadalo přesně, hrozilo by zanesení spoje a pádlo by nešlo rozebrat. To platí především u moře… U moře je určitě vhodné pádlo po každém ježdění rozebrat a nejlépe opláchnout sladkou vodou
 2. dvoudílná pádla – pádla vyrobená zpravidla z karbonu, která mají nastavovací délku. Vhodná pro ambiciózní pádlery, kteří ještě nemají pevně danou délku, nebo střídají různě velká prkna.
 3. jednodílná pádla – hlavní nevýhodou je nemožnost měnit délku dle aktuálních potřeb. Pádla se zařezávají buď u hlavičky nebo u listu. U listu se zařezávají pádla, které mají jiný konický průměr a směrem k hlavičce se zužují například pádla QuickBlade. U hlavičky se zkracují pádla NSP. Následně se pádlo zalepí a můžete ho již pouze dále zkrátit. Výhodu je super dynamika, nízká váha a voda nikdy nepronikne do dříku. Opravdoví paddleboardisté používají zásadně jednodílná pádla.
 4. dětská pádla – velmi opomíjený druh. Bez menšího, lehčího pádla dítě nikdy nebude dobře pádlovat. Další výhodou je menší průměr dříku, takže dětská ruka dobře tyč obejme a pádlo mu neklouže. Také hlavička je menší, aby dobře sedla do dětské ruky. Ceny dětských pádel nejsou nijak závratné a dětem usnadní pádlování.

Velikost listu:

 1. velký list – velikost 90-100 sqi (čtverečních palců) je vhodný pro běžné allround pádlování s malou frekvencí nebo ježdění na příbojových vlnách. Tuto velikost ocení především silní muži. Takto velký list má většina obyčejných setových pádel.
 2. střední list – velikost 80-89 sqi (čtverečních palců) je vhodný na delší vyjížďky, pádlování s vyšší frekvencí. Tato velikost listu je také vhodná pro lehčí (slabší) jezdce na vlnové ježdění.
 3. malý list – velikost 64-79 sqi (čtverečních palců) je vhodný pro juniory, ženy nebo lehké muže na rychlé frekvenční pádlování.

Tvar listu:

 1. kapkovitý tvar – jedná se o klasický tvar, který používá většina výrobců i u levných setových pádel. Je to tvar, který se hodí pro allround a wave pádlování. Používá se především u větších listů.
 2. obdélníkový tvar – je vhodný pro dlouhé vyjížďky nebo závodní pádlování. Je určeno pro rychlé frekvenční pádlování a používá se především menší listů.

tvary-listů

Speciální vychytávky:

 1. antitwist systémy – u dražších tří a dvoudílných pádel se používají různé antitwist systémy, které zabraňují protáčení horního dílu s hlavičkou, takže jí máte vždy vodorovně s listem.
 2. konický tvar dříku – u samotného madla (dřeva, hlavičky) pádla je dřík výrazně zúžen. Tuhost v tomto místě není již tolik důležitá jako v místě držení spodní ruky a šetří se tím váha a lze lépe vytvarovat hlavičku.
 3. univerzální sup/kajak pádla – existují i pádla na které místo hlavičky nasadíte druhý list a máte oboustranné pádlo. Toto řešení je sice na první pohled elegantní, ale ne moc dobré. Při kajakovém pádlování potřebujete mnohem menší listy a navíc jinak tvarované. Levné a použitelné kajakové pádlo stojí již kolem 1000 Kč a bude fungovat mnohem lépe než hybrid.
 4. floater na pádlo – všichni výrobci uvádí, že jejich paddleboardová pádla plavou, ale už nikdo nepíše, jak dlouho. Z praxe víme, že to je přibližně 30 vteřin a to není opravdu dlouho. Z toho důvodu doporučujeme především pádla s plastovým listem vybavit floaterem. Jedná se o pěnový válec, který umístíte těsně nad list a pádlo nelze utopit.

 

Největší výběr pádel na paddleboard naleznete zde: https://shop.snowboardel.cz/244-padla/

536ab05bf043bebecedae83c2e3c659c

Kategorie: SUP - paddleboarding