Jak vybrat paddleboard?

Stand up paddle boarding (SUP) je zábavnou volnočasovou aktivitou, která nabízí něco pro každého z nás. Můžete se vydat na relaxační jízdu po klidném jezeru, sportovněji pádlovat na delší vzdálenosti, vyrazit zachytit vlny v oceánu či využít paddleboard ke cvičení jógy. Jak ale vybrat správný tvar a technologii výroby? To se dozvíte v následujícím článku.

Dělení  SUP boardů podle konstrukce:

 1. PEVNÁ PRKNA – obvykle epoxydová konstrukce s polystyrenovým jádrem. Velkou výhodou je tuhost a širší možnost tvarování. Tato konstrukce se používá především u vlnových a závodních plováků. U vlnovek je potřeba tenká hrana, která je schopna se zaříznout do vlny. U závodních speciálů je potřeba velká tuhost a nizká váha. Tyto paddleboardy jsou většinou vyráběny z carbonu a díky tomu jsou jejich ceny závratné. Mezi absolutní špičku v oblastni pevných speciálů patří paddleboardy NSP.
 2.  NAFUKOVACÍ PADDLEBOARDY – jejich největší výhodou je velká odolnost a skladnost. Nevýhodou je pak technologické omezení při tvarování a nižší podélná tuhost. Nafukovací plováky musí být v celé ploše stejně tlusté, tím pádem nejde vyrobit nafukovací plovák s tenkou hranou vhodnou na vlnové ježdění. Většina nafukovaích paddleboardu je prodávána v balení včetně pumpy, pádla a transportního vaku. Kompletní nabídku nafukovacích paddleboardů od značek jako jsou AZTRON, AQUA MARINA, GLADIATOR, ZRAY, SHARK, LOKAHI a mnoha dalších najdete na našem e-shopu Snowboardel.
 3. POLONAFUKOVACÍ PADDLEBOARDY – jedná se o poměrně vzácný koncept, který využívají například paddleboardy DUO boards. Je vhodný především na vlnové ježdění. Sbalený plovák se dobře přepravuje letadlem a zároveň máte pevnou zadní část prkna, takže nebudete ochuzení o zatáčení na vlnách.

Pokud máte dům na pláži s velkou garáží je pro Vás pevný paddleboard jasná volba. V České republice většina paddleboardistů volí nafukovací paddleboard.

 Technologie nafukovacích paddleboardů:

 1.  SINGLE LAYER konstrukce (také ECO nebo light – jedná se o jak název napovídá o jednovrstvou konstrukci. Nevýhodou této technologie je kratší životnost a nižší podélná tuhost. Výhodou je nízká cena a nižší váha. Tato technologie není vhodná pro těžší jezdce a doporučit se dá pouze lehkým uživatelům s nízkým rozpočtem.
 2. DOUBLE LAYER konstrukce – velmi bytelná a tuhá konstrukce. Jedná se dvě vrstvy PVC, které se při běžném používání nedají prorazit. Tato technologie je vhodná i do půjčoven. Díky vysoké podélné tuhosti je tato technologie vhodná pro těžké jezdce. Nevýhodou DOUBLE LAYER je vyšší váha.
 3. FUSION (nebo také MSL, ESD) konstrukce – tato technologie kombinuje výhody obou předešlých. Jedná se o dvě vrstvy PVC, které ale nejsou lepeny těžkým a neekologickým lepidlem, ale lisovány za tepla. Díky tomuto postupu je ušetřeno cca 20% váhy paddleboardu. Jedná se o velmi bytelnou konstrukci a podélná tuhost je dokonce vyšší než u klasického Double Layer.
 4. 3SL konstrukce – Jedná se kombinaci Single a Double layer s podélnými výztuhami. Tyto výztuhy jsou pouze v místech, kde může dojít pro prodření a podélnou tuhost SUPu dodávají speciální neprůtažné podélné pruhy – stringery.
 5. Machine Weave – jedna z nejmodernějších technologií, která je velmi tuhá, pevná a zároveň lehká. Další vlastností je lepší podélná stabilita a plováky vyrobené touto technologii lze lépe tvarovat.
 6. Double Chamber – u plováků vyrobených touto technologií naleznete dvě oddělené komory (plovák má 2 ventily). Vyrábí se u plováků u kterých se dají očekávat dlouhé výlety a druhá komora vám zajistí bezpečnost v případ proražení plováku. Dvě komory jsou vyžadovány v některých zemích při plavbách, kdy se vzdálíte od pevniny o více než 200m. Označení Double Chamber neurčuje kolik vrstev má plovák PVC nebo jestli je vyroben MSL, ale v každém případě dvě komory zvětšují tuhost plováku. Double Chamber konstrukci najdete například u všech paddleboardů od výrobce AZTRON.

Pokud výrobce technologii neuvádí a jedná se paddleboard s cenou do 10tis. Kč s velkou pravděpodobností se jedná o SINGLE LAYER konstrukci. Plováky (300 litrů) s váhou mezi 12-13 kg jsou pravděpodobně vyrobeny klasickou Double Layer konstrukcí.

Dělení paddleboardů podle tvaru:

 1. Allround – nejprodávanější tvar paddleboardů. Už podle názvu je jasné, že se jedná o prkno „na všechno“. Tento plovák je určen především na rodinné pádlování nebo na jízdu po klidné a mírně tekoucí vodě. Má dostatečnou stabilitu a jeho velikost se vybírá podle váhy uživatele. Rozměry se nejčastěji pohybují v rozmezí – délka 300-335 cm a šířka 75-85 cm.  Výtlak pro uživatele do 85kg stačí cca 200 litrů. Pro těžší uživatele je vhodnější výtlak v rozmezí 200 a 300 litrů. Pro těžší jezdce je také vhodnější paddleboard s tloušťkou 15cm – 6 palců.  Tato tloušťka zajistí nejen větší výtlak, ale i podélnou tuhost, takže bude paddleboard rychlejší.

Zde naleznete typické zástupce kategorie ALLROUND.

stx-10,6

 

 1. Wave – tyto plováky jsou více prohnuté, tím se stávají více obratné a lze na nich sjíždět mořské vlny. Jak jsem již psal výše, od nafukovacího plováku nelze očekávat řezání vlny jako na surfu, ale pro seznámení se s wave paddleboardingem plně vystačí. V českých podmínkách jsou tyto paddleboardy vhodné pro lehké jezdce  – ženy a děti.

Zde si můžete prohlédnout nabídku wave SUP 

 1. Touring – tyto plováky jsou vhodné na delší vyjížďky po klidné vodě. Jsou rovné, dlouhé a mají užší špičku, díky tomu lépe vedou směr a jsou rychlejší. Touring SUP jsou kompromisem mezi Allround a Race boardy.  Rozměry těchto plováků se pohybují kolem délky 330 cm a šířky 75 cm. Tloušťka 15cm/6´´ je vhodná pro rychlostně založené těžší jezdce. Tloušťka 10cm/4´´ je vhodná pro lehčí jezdce.

Zde si prohlédněte typické Touring plováky.

AM-tour

 

 1. Race – mezi nafukovačkami zatím okrajová záležitost, ale s vývojem nafukovací technologie se již začíná prosazovat mezi carbonovými speciály.

nsp-race

 

 1. WindSup – kombinace paddleboardu a začátečnického windsurfingového plováku. Většina wind paddleboardů vychází z tvaru Allround plováků. Naprostá nezbytnost je u windsupu středová ploutev. Bez té se začátečník nerozjede a pokud ano nebude schopen stoupat proti větru. Vhodným oplachtěním na WindSUP je nafukovací plachta Arrows Irig. Pro děti a začátečníky nebylo seznámení se s windsurfingem snadnější. Váha celého oplachtění je 1,5-2 kg podle velikosti. Plachta je sbalena do úhledného pytlíku, který se Vám vejde do bagu s nafukovacím paddleboardem. Pokud chcete nafukovací plovák používat více jako windsurfing a dokonce pomýšlíte na skluzovou jízdu je dobrou volbou plovák STX WS Freeride 280, který má poutka na nohy, je kratší a má odtokovou hranu v zadní části prkna, která usnadní nástup do skluzu. Pádlovat se na tomto plováku dá, ale kvůli kratší délce a větší šířce není vhodný na dlouhé vyjížďky.

Zde si prohlédněte naši nabídku WINDSUPů.

 

f2-wind

 1. Fitness – nafukovací paddleboard určený na cvičení, protahování či jógu. Takový paddleboard se liší od běžných supboardů svým tvarem, designem a umístění úchytů. Fitness sup plovák má po celé palubě měkčenou pěnu a je o něco širší pro lepší stabilitu při cvičení. Dále nemá madlo na nošení na středu plováku, tam se cvičí a madlo by se pletlo. Z toho důvodu je vhodné, aby měl fitness paddleboard popruh na nošení přes rameno umístěný na boku. Další nezbytností jsou úchyty pro pádlo po obvodu boardu. Podrobný článek o cvičení jógy na paddleboardu naleznete ZDE.

Jak vybrat paddleboardové pádlo?

Nezbytnou součástí výbavy každého paddleboardisty je pádlo. Někteří výrobci přikládají k paddleboardu pádlo zdarma. Pokud nechcete nechat nic náhodě a chcete být nejrychlejší, nezbývá než se poohlédnout po něčem dynamičtějším. Základní a nejlevnější pádla jsou vyrobena z hlíníku (duralu) a plastu. Jsou těžká a měkká. Výhodou je jich snadná nastavitelnost a možnost složení do batohu k Vašemu SUP. Další variantou je sklolaminát. Glassfiber pádla již mají dostatečnou tuhost, ale s váhou to stále není nic moc.  Nejlepší materiál pro výrobu lehkých a tuhých věcí je samozřejmě carbon. Carbon dodá pádlu dostatečnou dynamiku a tu nejnižší možnou váhu. Nevýhodu je náchylnost k poškození listu o dno – tedy nepůjčovat dětem na hraní. Nejmenší váhu nabízejí nerozebíratelná karbonová pádla, ale k nafukovacímu paddleboardu doporučujeme o něco málo těžší rozebíratelnou variantu. V nabídce pádel naleznete i kombinace výše napsaných technologií. Například na divokou vodu je vhodná kombinace karbonu/skla a plastového listu.

Největší nabídku pevných a nafukovacích paddleboardů na českém trhu naleznete na eshopu Snowboardel a v naší kamenné prodejně OC Nové Butovice.

Kategorie: SUP - paddleboarding

Tagy: