Jak vybrat paddleboard?

Průvodce výběrem paddleboardu

Dělení  SUP boardů podle konstrukce:

 1. PEVNÁ PRKNA – obvykle epoxydová konstrukce s polystyrenovým jádrem. Velkou výhodou je tuhost a širší možnost tvarování. Tato konstrukce se používá především u vlnových a závodních plováků. U vlnovek je potřeba tenká hrana, která je schopna se zaříznout do vlny. U závodních speciálů je potřeba velká tuhost a nizká váha. Tyto paddleboardy jsou většinou vyráběny z carbonu a díky tomu jsou jejich ceny závratné.
 2.  NAFUKOVACÍ PADDLEBOARDY – jejich největší výhodou je velká odolnost a skladnost. Nevýhodou je pak technologické omezení při tvarování a nižší podélná tuhost. Nafukovací plováky musí být v celé ploše stejně tlusté, tím pádem nejde vyrobit nafukovací plovák s tenkou hranou vhodnou na vlnové ježdění.
 3. POLONAFUKOVACÍ PADDLEBOARDY – koncept od DUO boards je vhodný především na vlnové ježdění. Sbalený plovák se dobře přepravuje letadlem a zároveň máte pevnou zadní část prkna, takže nebudete ochuzení o zatáčení na vlnách.

Pokud máte dům na pláži s velkou garáží je pro vás pevný paddleboard jasná volba. V České republice je zase jasnou volbou nafukovačka.

 Technologie nafukovacích paddleboardů:

 1.  SINGLE LAYER konstrukce (také ECO nebo light – jedná se o jak název napovídá o jednovrstvou konstrukci. Nevýhodou této technologie je kratší životnost a nižší podélná tuhost. Výhodou je nízká cena a nižší váha. Tato technologie není vhodná pro těžší jezdce a doporučit se dá pouze lehkým uživatelům s nízkým rozpočtem.
 2. DOUBLE LAYER konstrukce – velmi bytelná a tuhá konstrukce. Jedná se dvě vrstvy PVC, které se při běžném používání nedají prorazit. Tato technologie je vhodná i do půjčoven. Díky vysoké podélné tuhosti je tato technologie vhodná pro těžké jezdce. Nevýhodou DOUBLE LAYER je vyšší váha.
 3. FUSION (nebo také MSL, ESD) konstrukce – tato technologie kombinuje výhody obou předešlých. Jedná se o dvě vrstvy PVC, které ale nejsou lepeny těžkým a neekologickým lepidlem, ale lisovány za tepla. Díky tomuto postupu je ušetřeno cca 20% váhy paddleboardu. Jedná se o velmi bytelnou konstrukci a podélná tuhost je dokonce vyšší než u klasického Double Layer.
 4. 3SL konstrukce – technologie je používaná u značky Body Glove. Jedná se kombinaci Single a Double layer s podélnými stringery. Dvojité výztuhy jsou pouze v místech, kde může dojít pro prodření a podélnou tuhost SUPu dodávají speciální neprůtažné podélné pruhy – stringery.
 5. Machine weave – nejnovější technologie, která je velmi tuhá, pevná a zároveň lehká. Další vlastností je lepší podélná stabilita a plováky vyrobené touto technologii lze lépe tvarovat.
 6. Double Chamber – u plováků vyrobených touto technologií naleznete dvě oddělené komory (plovák má 2 ventily). Vyrábí se u plováků u kterých se dají očekávat dlouhé výlety a druhá komora vám zajistí bezpečnost v případ proražení plováku. Dvě komory jsou vyžadovány v některých zemích při plavbách, kdy se vzdálíte od pevniny o více než 200m. Označení Double Chamber neurčuje kolik vrstev má plovák PVC nebo jestli je vyroben MSL, ale v každém případě dvě komory zvětšují tuhost plováku.

Pokud výrobce technologii neuvádí a jedná se paddleboard s cenou do 10tis. Kč s velkou pravděpodobností se jedná o SINGLE LAYER konstrukci. Plováky (300 litrů) s váhou mezi 12-13 kg jsou pravděpodobně vyrobeny klasickou Double Layer konstrukcí.

 

Dělení paddleboardů podle tvaru:

 1. Allround – nejprodávanější tvar paddleboardů. Už podle názvu je jasné, že se jedná o prkno „na všechno“. Tento plovák je určen především na takovéto dovolenkování nebo na jízdu po tekoucí vodě. Má dostatečnou stabilitu a jeho velikost se vybírá podle váhy uživatele. Rozměry se nejčastěji pohybují v rozmezí – délka 300-335 cm a šířka 75-85 cm.  Výtlak pro uživatele do 85kg stačí cca 200 litrů. Pro těžší uživatele je vhodnější výtlak kolem 300 litrů. Pro těžší jezdce je vhodnější paddleboard s tloušťkou 15cm – 6´´.  Tato tloušťka zajistí nejen větší výtlak, ale i podélnou tuhost, takže bude supboard rychlejší.

Zde naleznete typické zástupce kategorie ALLROUND.

stx-10,6

 

 

 1. Wave – tyto plováky jsou více prohnuté, tím se stávají více obratné a lze na nich sjíždět mořské vlny. Jak jsem již psal výše, od nafukovacího plováku nelze očekávat řezání vlny jako na surfu, ale pro seznámení se s wave paddleboardingem plně vystačí. V českých podmínkách jsou tyto paddleboardy vhodné pro lehké jezdce  – ženy a děti.

Zde si můžete prohlédnout wave SUP 

nsp-surf

 

 1. Touring – tyto plováky jsou vhodné na delší vyjížďky po klidné vodě. Jsou rovné, dlouhé a mají užší špičku, díky tomu lépe vedou směr a jsou rychlejší. Touring SUP jsou kompromisem mezi Allround a Race boardy.  Rozměry těchto plováků se pohybují kolem délky 330 cm a šířky 75 cm. Tloušťka 15cm/6´´ je vhodná pro rychlostně založené těžší jezdce. Tloušťka 10cm/4´´ je vhodná pro lehčí jezdce.

Zde si prohlédněte typické Touring plováky.

AM-tour

 

 1. Race – mezi nafukovačkami zatím okrajová záležitost, ale s vývojem nafukovací technologie se již začíná prosazovat mezi carbonovými speciály.

nsp-race

 

 1. WindSup – kombinace paddleboardu a začátečnického windsurfingového plováku. Většina wind paddleboardů vychází z tvaru Allround plováků. Naprostá nezbytnost je u windsupu středová ploutev. Bez té se začátečník nerozjede a pokud ano nebude schopen stoupat proti větru. Vhodným oplachtěním na WindSUP je nafukovací plachta Arrows Irig. Pro děti a začátečníky nebylo seznámení se s windsurfingem snadnější. Váha celého oplachtění je 1,5-2 kg podle velikosti. Plachta je sbalena do úhledného pytlíku, který se Vám vejde do bagu s nafukovacím paddleboardem. Pokud chcete nafukovací plovák používat více jako windsurfing a dokonce pomýšlíte na skluzovou jízdu je dobrou volbou plovák STX WS Freeride 280, který má poutka na nohy, je kratší a má odtokovou hranu v zadní části prkna, která usnadní nástup do skluzu. Pádlovat se na tomto plováku dá, ale kvůli kratší délce a větší šířce není vhodný na dlouhé vyjížďky.

Zde si prohlédněte naši nabídku WINDSUPů.

 

f2-wind

 1. Yoga board – nafukovací paddleboard určený na cvičení jogy. Jóga paddleboard se liší od běžných supboardů svým tvarem, designem a umístění úchytů. Joga sup board má po celé palubě měkčenou pěnu a je o něco širší pro lepší stabilitu při cvičení. Dále nemá madlo na nošení na středu plováku, tam se cvičí a madlo by se pletlo. Z toho důvodu je vhodné, aby měl yogaboard popruh na nošení přes rameno umístěný na boku. Další nezbytností jsou úchyty pro pádlo po obvodu boardu. Podrobný článek Paddleboard jóga dnes naleznete ZDE.

am-yoga

 

Nezbytnou součástí výbavy paddleboardisty je pádlo. Někteří výrobci přikládají k paddleboardu pádlo zdarma. Pokud nechcete nechat nic náhodě a chcete být nejrychlejší, nezbývá než se poohlédnout po něčem dynamičtějším. Základní a nejlevnější pádla jsou vyrobena z hlíníku (duralu) a plastu. Jsou těžká a měkká. Výhodou je jich snadná nastavitelnost a možnost složení do batohu k Vašemu SUP. Další variantou je sklolaminát. Glassfiber pádla již mají dostatečnou tuhost, ale s váhou to stále není nic moc.  Nejlepší materiál pro výrobu lehkých a tuhých věcí je samozřejmě carbon. Carbon dodá pádlu dostatečnou dynamiku a tu nejnižší možnou váhu. Nevýhodu je náchylnost k poškození listu o dno – tedy nepůjčovat dětem na hraní. Nejmenší váhu nabízejí nerozebíratelná karbonová pádla, ale k nafukovacímu paddleboardu doporučujeme o něco málo těžší rozebíratelnou variantu. V nabídce pádel naleznete i kombinace výše napsaných technologií. Například na divokou vodu je vhodná kombinace karbonu/skla a plastového listu.

Zde se podívejte na ceny pádel – PÁDLO PRO PADDLEBOARDING

 

CELOU NABÍDKU NAFUKOVACÍ PADDLEBOARDŮ NALEZNETE ZDE.

Kategorie: SUP - paddleboarding

Tagy: