Jak a čím nafouknout paddleboard?

Nafukovací paddleboardy jsou aktuálním hitem letních sportů a my se podrobně podíváme jakým způsobem a jak správně je nafouknout. Nejprve se zaměříme na samotné nafukování a veškeré druhy pump si rozebereme níže.

Nafukování začínáme na rovném a hladkém povrchu s rozbaleným paddleboardem. Následně odjistíme kryt ventilu a ujistíme se, zda je pojistka samotného ventilu v horní pozici a vzduch nám nebude ucházet. Pokud by se pojistka nacházela v dolní pozici, je třeba ji zamáčknout, lehce pootočit a následně se sama vycvakne do horní pozice, která je určena pro nafukování. Následně stačí připojit hadici od vaší pumpy na paddleboard, kterou je třeba zatlačit do ventilu a následně pootočit ve směru hodinových ručiček, tak aby hadice byla hadice upevněna ve ventilu. Nakonec nahustíme paddleboard na požadovaný tlak, odpojíme hadici mírným pootočením proti směru hodinových ručiček a zajistíme kryt ventilu.

Nyní se dostáváme již k samotným druhům pump. Začneme s kategorií ruční pumpy, která se ve většině případů nachází v základním balení u paddleboardu. Ruční pumpy dělíme na jednočinné, dvojčinné a trojčinné. Jednocestné pumpy jsou nejjednodušší variantou ručních pump a jejich funkce se omezuje pouze na jeden válec s pístem a nafukování pouze při pohybu pístu směrem dolu. Dvoucestné ruční pumpy jsou již něco sofistikovanější, avšak základní princip je stejný. Jeden válec s pohyblivým pístem. Rozdíl nastává v tom, že pumpa umožňuje nafukování při pohybu pístem směrem dolu, ale i nahoru. Tyto pumpy můžeme nalézt také pod názvem „Double action“. Nejvyspělejší technologií v oblasti ručních pump jsou pumpy trojčinné, neboli „Triple action“. Ty mají díky dvěma válcům a pístům možnost pumpovat daleko větší objem vzduchu, což je staví do výhody oproti zmíněným jednočinným a dvojčinným typům.

fw_vernon_edit-24_29822845394_o

Pokud je Vám ruční pumpování proti srsti a raději čas investujete do jiných aktivit, než je foukání paddleboardu, doporučujeme zabádat v kategorii elektrická pumpa. Ty krom času šetří i vaší energií. Obsluha přitom bývá z pravidla jednoduchá. Elektrické pumpy disponují otočným přepínačem či displejem, kde je možné nastavit požadovaný tlak. Jakmile je tlaku dosaženo, dochází k automatickému vypnutí. U nás prodávané pumpy od výrobce STAR se standardně napájejí z klasické cigaretové autozásuvky na 12V. Pro náročnější uživatele se nabízí možnost přikoupit externí powerbanku, díky které svůj paddleboard nafouknete i mimo zdroj elektrického napětí. Nespornou výhodou elektrických kompresorů je i funkce vyfukování plováku.

10060383_pumpa_star_pump_8_z

Nechcete kupovat pumpu? Řešením pro vás může být redukce na autoventilek, díky kterému můžete nafouknout plovák pomocí klasické pumpy na čerpacích stanicích či kompresoru s auto-ventilkem. Nejedná se sice o časově nejefektivnější metodu nafukování, je však ideální pro ty, kteří již vlastní kompresor či chtějí ušetřit místo.

Na trhu se můžeme setkat i s pumpami nožními. Takové pumpy však k nafukování stand-up paddleboardů nedoporučujeme, neboť Vám díky svému malému objemu neumožní plovák nafouknout v rozumném časovém horizontu ani dosáhnout požadovaného tlaku. Pokud tedy nechcete den pohodového pádlování vyměnit za úmornou dřinu na břehu, vyberte si raději alternativní možnost popsanou v řádcích výše.

 

Celou nabídku paddleboardových pump nalezente zde: https://shop.snowboardel.cz/402-pumpy/

 

Kategorie: SUP - paddleboarding

Tagy: