Historie značky Etnies

Počátek značky Etnies se váže na původně francouzskou značku Rautureau Apple, která někdy v polovině osmdesátých let vytvořila kolekci skate bot inspirovanou lifestylem skaterů pod názvem Ethnics. Prvním riderem byl Natas Kaupas, druhým francouz Pierre André Senizergues, toho času jeden z nejlepších freestyle skaterů. Pierre se rozhodl odjet si splnit svůj americký skate sen a propojil ho právě s nově vznikající obuvnickou značkou, která se postupně oddělila od původního Rautureau Apple a stala se čistě jeho dítětem.

První roky v USA navzdory všem očekáváním nebyly vůbec růžové – skateboarding na začátku 90.let prožíval jednu z nejhlubších krizí, tudíž snaha etablovat novou značku skate bot byla poměrně utopická. Inspirovaný úspěchem Steve Rocca, kterému se podařilo prorazit na trhu skate desek se značkami vlastněnými samotnými skatery (např. Blind skateboards) , se Pierre nepřestával snažit a pracoval dnem i nocí. Situaci neprospěla ani o tři měsíce později doručená první kolekce, na kterou mezitím 80% obchodů zrušilo objednávky.

Zhruba po třech letech se Pierrovi konečně podařilo prolomit bariéru smůly – všechny značky vyráběly vysoké pogumované boty, které vypadaly jako gumáky. Etnies tehdy přinesl na trh modely jako Rap a Sal 23 – promodel legendárního Sala Barbiera. Právě naslouchání potřebám skaterů se brzo stalo hlavní devízou Etnies a i proto slovy marketingového manažera Etnies Dona Browna: „…každý pro skater měl v devadesátých letech něco společného s Etnies.“

etnies-sal-barbier-1994

Vývoj jednoho z nejikoničtějších modelů Etniesu pak popisuje následující video, které hezky shrnuje podstatu Etnies: progresivita, propojení se skate scénou a udržování esence původních legendárních modelů až do dnešních dob v kombinaci s moderními technologiemi.

Historii Etnies bychom asi mohli popisovat na hospodářských výsledcích za jednotlivé roky nebo nekonečnými seznamy modelů, proriderů a jejich úspěchů od Sal Barbiera až po Ryana Shecklera. Nicméně právě tahle suchá fakta jsou na příběhu Etniesu to nejméně zajímavé. Jak už bylo řečeno – Etnies je značka založená čistě skatery v době, kdy skateboarding prožíval jednu z největších fází útlumu. Osobní nasazení Pierra Andreho pak dokázaly i v těchto nepříznivých časech dostat značku tam, kde je dnes.

Dalším charakteristickým rysem Etniesu je do češtiny špatně přeložitelné – „giving back to community“.  Ať už se jedná o akce spojené s charitou nebo podporou skate scény, Etnies je vždy u toho! Na jejich seznamu v této oblasti najdete jak největší skatepark v USA – Lake Forest, nebo třeba akce, kdy sám Pierre André rozdává Etnies boty bezdomovcům.

Skatepark

Hodně se dbá taky na ekologii, takže sídlo Sole Tech v Lake Forest má střechu pokrytou solárními panely.

pierre-solar-panels

 

Nově vyvinutá podrážková pěna STI Evolution foam na rozdíl od gumy nevytváří prakticky žádný odpad. Za každou zakoupenou botu z kolekce Buy a shoe , plant a tree Etnies následně vysadí v pralese jeden strom. Tomu se říká zmenšování ekologické stopy. Doslova!

Video o Buy a Shoe, plan a tree kampani:

Za 25 let, co Etnies funguje se toho kolem něj stalo příliš, než aby to šlo jednoduše shrnout do pár řádků, a sami máte všichni v hlavě vlastní fragment toho, co za ty roky značka dokázala. Každopádně myšlenka značky vlastněné skatery, která dokáže vyrábět boty pro celý svět, podporovat lokální scény a ještě přitom myslet na přírodu, je v dnešním světě akciových společností, nadnárodních korporací vlastněných burzovními spekulanty, dost unikátní a doufejme, že se jí podaří udržet co nejdéle i díky Vám! To se odráží i v současném hesle Etnies: „ The planet is our playground“, neboli „Celý svět je naše hřiště“ – pro Etnies neexistují bariéry. Ať jezdíte na čemkoli nebo máte jen rádi pohodlné a elegantní boty, v nabídce Etnies si vždycky vyberete.

Největší výběr bot Etnies nalezneš zde: v našem eshopu

Sídlo Sole Tech – Etnies:

Sole-Tech-Headquarters2

Kategorie: Skateboarding