13.09.19616x přečteno
PřečístKdo si myslí, že snowboardové vázání je na snowboardu proto, aby držel u nohou, má pravdu jen napůl. Vázání je především důležitým nástrojem, který přenáší sílu z vašich nohou do prkna. Pokud si koupíte nevhodné vázání, nezachrání vás sebelepší prkno, trenér, ani ten nahoře. Proto je dobré výběr vázání nepodcenit. Správné vázání by mělo pevně obepínat boty, mělo by být odolné, pevné, pokud možno lehké a v neposlední řadě také pohodlné. Podívejme se tedy na jednotlivé systémy vázání a také na základní rady k nákupu.
TYPY VÁZÁNÍ
MĚKKÉ VÁZÁNÍ SE STRAPY (STRAP BINDING)
Jednoznačně nejoblíbenější a nejběžnější typ vázání, se kterým se můžete setkat. Měkké vázáníposkytuje dostatek kontroly nad snowboardem i při agresivní jízdě a zároveň poskytuje volnost nezbytnou pro freestyle. V měkkém vázání se jezdí v pohodlných botách, ve kterých se dá bez problémů chodit, takže se pod kopcem nemusíte přezouvat a večerní aprés ski zvládnete přímo ve snowboardových botách :).
Měkké vázání se skládá ze základny (baseplate) a k ní přidělané patky (highback), která slouží jako opora při jízdě po backsidové hraně. Nedílnou součásti základny je také zadní opěrná část pro patku (heel-cup). Ta může být buď jako samostatná část vázání, nebo je součástí základny. Svrchu je bota držena ve vázání za pomoci dvou (výjimečně tří) nastavitelných pásků (strapů). Vázání má uprostřed základny kruhový otvor, do kterého zapadá disk. Ten slouží jednak k připevnění vázání ke snowboardu (uvnitř disku jsou otvory pro montáž do připravených insertů na snowboardu) a také k nastavení úhlu vázání.
Dá se říct, že měkké vázání se strapy je časem prověřený systém vyhovující většině jezdců.
Některé dražší modely mívají i tzv. gas pedal, což je jakási podložka prodlužující baseplate směrem ke špičkám bot. Umožňuje tak citlivější tlak na prsty a tím i lepší kontrolu při frontsidovém oblouku. Dá se říct, že měkké vázání se strapy je časem prověřený systém vyhovující většině jezdců. Současný vývoj tohoto nejrozšířenějšího systému směřuje především ke snížení hmotnosti a zvýšení tuhosti vázání.
Pozor! Burton má aktuálně na trhu různé modely vázání, vždy ve dvou variantách. Varianta vázání typu EST® je kompatibilní pouze se snowboardy BURTON a jejich systémem The Channel™, tedy drážkou místo klasických insertů. Druhou variantou vázání BURTON je typ Re:Flex™, který je uzpůsobený tak, že lze přimontovat jak na snowboardy všech značek s klasickými inserty, tak na snowboardy BURTON se systémem The Channel™.
MĚKKÉ VÁZÁNÍ S PATNÍM NÁSTUPEM
Dalším typem je vázání s patním nástupem. Nejznámějším výrobcem těchto vázání je firma FLOW, nicméně tento typ vázání nabízejí například i značky K2, SP Bindings nebo FTWO. Jedná se o měkké vázání s vyklápěcí patkou, přes kterou se vsune bota do vázání a patka se následně zaklopí a zajistí tak botu na svém místě. Tento typ vázání má své výhody i nevýhody. Výhodou je jednoznačně rychlý nástup do vázání společně se stále stejně nastavenými pásky vázání. Nevýhodou může být lehce robustnější konstrukce vázání, které je tak o něco těžší. Systém se samozřejmě postupem času vyvíjí a dnes již na trhu najdeme hybridní varianty, které kombinují výhody z obou světů. Patní nástup je populární u dnes velmi rozšířeného Snowkitingu.
STEP-ON VÁZÁNÍ / STEP-IN / CLICKER
První boom step-in vázání přišel již v devadesátých letech, pro řadu nevýhod však rychle z trhu opět vymizelo. Dnešní systémy jako jsou Burton Step-on či K2 Clicker jsou již mnohem sofistikovanější a bezpečnější. I přes prvotní skepsi si toto vázání úspěšně, a nutno podotknout že i zaslouženě buduje svou fanouškovskou základnu.
Pro běžné ježdění na sjezdovce, v prašanu ale i lehký pojezd v parku jsou tato vázání skvělou volbou za kterou dáme ruku do ohně. Již žádné zapínání pásku, prostě snadno a rychle nastoupíte do vázání a můžete vyrazit. Myslet je potřeba pouze na to, že všechny tyto systémy vázání potřebují také speciální snowboardové boty. Nejširší nabídku má v tomto směru značka Burton, která nabízí velké množství modelů bot přímo pro svůj systém Step-on.
PEVNÉ VÁZÁNÍ / HARD NEBO PLATE BINDING
Pevné vázání je určené pro alpine a carving snowboardy. K pevnému vázání je potřeba vlastnit pevné boty, které jsou velmi podobné lyžařským přeskáčům. Tento systém je určen pro co největší kontrolu snowboardu při jízdě na hraně a je využíván v disciplínách jako je slalom, boardercross a další. Největším výrobce tvrdých vázání je firma F2, která má s těmito vázáními dlouholeté zkušenosti. Tvrdé vázání lze také provozovat v nášlapné variantě, které se říká INTEC. K vázání typu INTEC jsou zapotřebí kompatibilní boty s podpatkem pro INTEC vázání.
VYBERTE SI OPTIMÁLNĚ PRUŽNÉ/TUHÉ VÁZÁNÍ
Pro výběr vázání je důležité si správně zvolit primární využití snowboardového setu. Různá vázání mají různou pružnost (flex), která určuje, nakolik vám vázání ustoupí, když na něj vyvinete tlak. Škála tvrdosti vázání se zpravidla pohybuje od stiff flex (nejtvrdší), přes mid nebo medium flex (polotvrdé), až k soft flex (měkké). Flex vázání je také často udáván na stupnici od 1 (soft flex) do10 (stiff flex). Pokud na snowboardu začínáte, bude pro vás nejvhodnější vázání s nízkou tuhostí (soft flex). Pokud si naopak užíváte agresivní jízdy, při níž potřebujete co největší kontrolu nad snowboardem, zvolte vysokou tuhost vázání (stiff flex).
Flex vázání určuje více faktorů. Jednak je jím samotná konstrukce vázání, respektive materiál, ze kterého je vázání vyrobeno a pak také tuhost jednotlivých prvků vázání. Největší vliv na samotný flex má pak patka vázání a strapy vázání. Při výběru vázání je určitě vhodné si zjistit flex daného vázání a přizpůsobit tomu tak výběr celého setu.
Každý výrobce používá vlastní systém značení pružnosti vázání a při výběru je toto třeba brát v potaz. Vázání od jednoho výrobce s flexem „2“, tak nemusí přesně odpovídat vázání se stejným flexem u jiného výrobce. Při orientaci vám může něco napovědět cena. Tuhé (stiff flex) vázání jsou velmi náročné na kvalitu použitých materiálů (zvlášť pokud se jedná o odlehčené modely) a jsou tak tedy většinou dražšími variantami vázání. Naopak nejlevnější vázání na trhu jsou převážně z levného plastu a jsou tak spíše měkčího charakteru.
VÁZÁNÍ MUSÍ PASOVAT K BOTÁM
Pokud to situace alespoň trochu dovolí, je dobré kupovat snowboardové boty a snowboardové vázání společně. Jedině tak bude zajištěna dokonalá kompatibilita. Dnes je naštěstí již poměrně běžné, že výrobci počítají s tím, že vázání a boty budou od jiné značky a tak je kompatibilita velmi dobrá. Velkou roli v tomto ohledu hraje také nastavení vázání. Tedy to jak jsou vycentrované pásky, jaký sklon má pátka a jak je nastavena základna samotného vázání. Většina výrobců vyrábí vázání ve více velikostech, označované podobně jako oblečení: S (small), M (medium), L (large) a XL (x-large), takže pokud máte nohu jako obr Koloděj, žádejte rovnou vázání velikosti L nebo XL. U ostatních velikostí je vždy nutné ověřit velikostí vázání dle tabulky velikostí daného výrobce.
Vázání od různých výrobců mají také různě vysokou patku. Vyšší patka umožňuje lepší přenos váhy na hranu, nižší pak dává větší volnost pro freestyle vyžití. V praxi se výška tohoto prvku tolik neliší, protože časům ultra-nízkých patek již odzvonilo. K tomu, aby bota dobře sedla do vázání, slouží několik nastavitelných prvků. Hlavní je nastavení náklonu patky (forward lean), které je důležité jak pro pohodlí, tak především pro přenos váhy na hranu. Čím větší náklon patky nastavíte, tím více vás bude vázání nutit jezdit v podřepu, což přináší větší stabilitu. Celá patka lze také většinou posouvat dopředu a dozadu, tak aby bylo sladění s botou perfektní a patka dokonale obepnula celou botu. Další možností nastavení je zvětšení či zmenšení samotné základny. Toto nastavení je poměrně důležité a slouží k tomu, aby byla bota vycentrována ve vázání. Toto nastavení lze poznat velmi snadno. Stačí se zaměřit na to, zda pata i špička snowboardové boty vyčuhují z vázání přibližně stejným dílem. Pokud by jedna, či druhá strana vyčuhovala více, je nutné vázání buď zvětšit, či zmenšit. Poslední bod k nastavení je vycentrování samotných pásků (strapů), tak aby osa pásku vždy korespondovala se středem boty. Toto nastavení lze provést snad odjištěním daného pásku na opačné straně, než je ráčna.
PÁSKY – STRAPY
Samotným páskům věnujte pozornost, jelikož drží vaší nohu ve vázání a jsou tak velmi důležité. Příliš dlouhé pásky vám budou překážet, zatímco příliš krátké vám znesnadní každé nastupování do vázání. Toto lze eliminovat správným výběrem velikosti vázání, kde pásky vždy korespondují s velikostí vázání, potažmo celé boty. Vedle co nejlepšího kontaktu s botou nezapomínejte také na pohodlí, a radši si vyberte vázání, jehož pásky mají na vnitřní straně polstrování, případně gumovou flexibilní část. Nešetříte tak jen svoji nohu, ale také botu, která déle vydrží.
Ráčny, které dotahují pásky, by neměly mít komplikované zakládání ozubeného řemínku. Vzhledem k tomu, že vázání si zapínáme v rukavicích, je dobré, aby byl mechanismus jednoduchý a měl hladký chod. Přední pásky, se již dnes standardně vyrábějí tak, že pásek obepne celou špičku boty. To zajistí perfektní stažení boty směrem k patce a zajistí tak hladký přenos sil mezi botou a vázáním. Důraz na dokonalé pásky je kladen například u vázání značek RIDE, BURTON, UNION, K2 nebo NITRO.
MATERIÁL – UMĚLÁ HMOTA, POLYKARBONÁT, KOV, KARBON
Materiálů použitých na vázání je dnes velká spousta. Stále ještě většina vázání a jejich dílů je vyrobená z umělé hmoty, případně různých slitin polykarbonátu. Některé firmy pak používají také kov, převážně hliník/dural a u vybraných modelů najdeme také karbonové prvky. Kovové díly jsou ze své podstaty tužší a pevnější, než plastové části, nicméně pokud je vázání vyrobeno kvalitně a od renomované značky, nemusí být ani plastový výlisek na škodu. Důležité je zaměřit se na materiál samotných ráčen. Zde určitě doporučuje kovové, či hořčíkové ráčny. Ráčny jsou při utahování a povolování vysoce namáhány a kovové ráčny mají tak mnohem větší výdrž, než levné plastové ráčny.
KOLIK INVESTOVAT?
U vázání se snad ještě více než u jiných součástí snowboardové výbavy vyplatí pečlivě rozmyslet kolik peněz investovat. Při volbě kvalitního vázání totiž může velmi dobře sloužit několik dlouhých sezon. Současným trendem je výroba velmi lehkých vázání s minimalistickými gumovými pásky a kvalitními kovovými ráčnami, což je určitě správná cesta. Jak už bylo naznačeno výše, odlehčené vázání však musí být vyrobeno z lepších materiálů, které pochopitelně i zvyšují náklady na výrobu. Na druhou stranu nejlacinější vázání neznámých značek může (ale nemusí) být vyrobeno z nekvalitního plastu, který brzy zkřehne a zlomí se. Pokuste se odhadnout úroveň svého ježdění a progresu a odpovězte si na otázku: „Potřebuji pro-model stavěný pro extrémní zátěž, nebo pro mé ježdění stačí středně výkonný model zaměřený více na pohodlí“? Tato otázka vám následně pomůže vybrat ten správný model pro vás. Začátečníkům usnadňují výběr vázání přednastavené komplety snowboardu a vázání přímo od renomovaných značek. U značkového výrobce se můžete spolehnout na to, že bude vázání odpovídat požadavkům začátečníka až středně pokročilého jezdce.
Potřebujete poradit?
Stále si nevíte rady? Nevadí! Ozvěte se nám na shop@snowboardel.cz nebo zavolejte na +420 228 229 968 (9-17h) a my vám rádi poradíme! Máme na lince proškolené odborníky, kteří vám ochotně pomůžou vybrat to nejvhodnější vybavení právě pro vás.