Report DUOTONE YOUNG BLOOD CAMP CZE
16.09.170x přečteno
PřečístKaždý z nás, nadšenců vodních sportů, má aspoň jeden, ale spíše více neoprenů ve skříni. Je to nezbytný doplněk, který nám zpříjemní nebo dokonce umožní užívat si svůj nejoblíbenější koníček ve studeném počasí.. Všichni víme, jak se starat o svoje kite, paddle nebo windsurf vybavení. Málokdo ale přemýšlí o tom, že neopren si taky zaslouží určitou péči, aby vám aspoň několik sezon vydržel.
Ať to zní triviálně, ale pokud je vám neopren aspoň trošku malý, může to mít hodně negativní dopad na jeho životnost. Zvýší se zátěž na švy, a neopren se tak může na hodně nečekaných místech roztrhnout. Proto již při koupi neoprenu na toto dávejte pozor. Nedělejte kompromisy, zkoušejte různé velikosti dokud nebudete mít 100% jistotu, že neopren sedí dobře, ale nikde vás nestahuje a výrazně neomezuje pohyb.
Další věc je správné použití neoprenu. Neopren se musí oblékat ideálně na suchou kůži. Nejdřív se neopren natáhne po kolena (včetně kolen!), pak dolní půlka těla, a pak teprve jdou ruce, ramena a krk. Zní to logicky, ale najdou se případy, kdy toto základní pravidlo je porušeno. Pokud má neopren zadní zip, je to jednodušší. Pokud se jedná o neopren s předním zipem, musíte dávat ještě větší pozor. Neopren se musí obléknout nejdřív až do podpaží, pak se do něj strčí obě dvě ruce a pak zbytek. I když je nám zcela jasné, že chcete byt co nejdřív na vodě, dejte tomu čas, netahejte neopren silou a oblékejte se do něj postupně.
Svlékání neoprenu probíhá podobným způsobem. Nikam nepospíchejte, sundávejte neopren postupně a bez námahy. Pokud se jedná o neopren s předním zipem, poproste kamaráda nebo někoho vedle, aby vám pomohl sundat neopren přes ramena, v té nejohroženější a nejcitlivější části.
Po ježdění ve slané vodě je vždy (!) potřeba neopren propláchnout sladkou vodou, sůl má velmi negativní vliv jak na vnitřní, tak i na vnější materiál. Pokud jezdíte ve sladké vodě, stejně to pro jistotu udělejte také. Zbavíte se nepříjemných zápachů a celkově neoprenu ulevíte. A to vůbec nemluvím o případech, kdy dáváte dlouhé několikahodinové “session”, během kterého nestihnete vylézt z vody, abyste si skočili ani na záchod :). V tomto případě neopren je potřeba vyprat s použitím speciálních přípravků. Ve Snowboardelu máme šampon na neopreny, který odstraní jak zápach, tak i různé bakterie, sůl a další látky, které do neoprenu nepatří.
Co se týče sušení, je to taky celkem věda. Zaprvé, nikdy neopren nenechávejte delší dobu schnout na přímém slunci. Neopren ztrácí flexibilitu, a je pak hodně pravděpodobné, že se v nejvíce namáhaných místech roztrhne. Taky nenechávejte mokrý neopren schnout na tenkých ramínkách. Mokrý neopren je těžký, vytahá se a nebude vám sedět tak dobře, jako při koupi. Nejbezpečnější způsob, jak vysušit neopren, je přehnutí neoprenu cca v půlce, aby nohavice a rukávy byly ve stejné úrovni. Nechat nejdřív vyschnout z vnitřní strany, pak z vnější.
Pokud na neoprenu uděláte trhlinu, nepodceňujte to a opravte ho co nejdřív. Malé škrábance se dají jednoduše opravit lepidlem na neopren, pokud se jedná o větší poškození, doporučujeme neodkladně nechat neopren opravit profíkům nebo se podívat po neprenu novém.
Přes zimu, kdy neopren nepoužíváte delší dobu, je potřeba ho uskladnit v teplém a suchém místě. Nechte ho ideálně ve větší skříni tak, aby byl neopren přeložený co nejméně (ideálně vůbec). Pokud neopren přeložíte, nezatěžujte jej, jinak hrozí, že se neopren nenávratně zdeformuje.
Registrujte se a získáte nabité výhody
Přehled objednávek
Rady a tipy odborníků
Slevu 5-25% na vše
Informace o akcích