28.11.171x přečteno
PřečístSpolu s teamridery Snowboardel jsme vyzkoušeli Evo SLS 2024 od nových mladých a zapálených designerů Duotone
Není tajemstvím, že hlavní designer Duotone Ralf Groesel skončil, a nahradil ho tým mladých a zapálených odborníků. Jeden z prvních kitů, na kterém nový tým pracoval je právě nový Duotone Evo SLS 2024. Tak jsme ho vzali do testu, a zkusili ho nejdřív na Rozkoši, a pak pořádně s tím zajezdili v Egyptě.
Než přejdeme k letovým charakteristikám a naším osobním zkušenostem s novým drakem, jen v rychlosti zminíme technické parametry Evo SLS. Jedná se o odlehčenou SLS verzi (Strong Light Superior), kteá je o 15% lehčí oproti řadě Originals díky inovačnímu materiálu Penta TX. Dle velikosti se váha pohybuje v rozmezí 2,27kg (7m2) až 3,22kg (13m2).
Dle oficiálních stránek Duotone, kity ve velikosti 7m2 až 10m2 se mají používat s kratším barem, delší bar pak se má vzít až od velikosti 11m2. Já ovšem preferuju jezdit krátký bar s kitama maximálně do 8m2 (9m2 s krátkým barem až ve vyjímečně silném větru). Je to ale samozřejmě zaprvé diskutabilní, zadruhé hodně individuální.
Co se změnilo na novém Evo SLS 2024 oproti loňskému modelu? Hlavní technickou změnou, která letos proběhla, se týká hlavního banu, který má menší průměr oproti předchůdci a jinou Penta TX konstrukci. To znamená, že kite je hlavně lehčí a rychlejší. Přitom zachoval pevnost celkové konstrukce, takže top-end je stejně vynikající. V praxi to taky dodalo kitu až neskutečný depower a hangtime, takže v tomto ohledu je Evo SLS srovnatelný s Rebelem.
Můj první dojem, když jsem kite vzal poprvé do ruky a skočil, byl „wow, to je fakt vejška!“. Jedná se Evo SLS ve velikosti 12m2. Na stránkách Duotone najdete hlášku, že je to „easieast Evo SLS to jump ever“, se kterou musím souhlasit. Kite dokážu maximálně zatížit i se zcela povoleným barem. To znamená, že když pak bar přitáhnu k sobě, tak opravdu letím, dlouho a vysoko. Board-off a jiné airstyle tricky jsou pak velice jednoduché, jelikož najednou máte o dost víc času ve vzduchu.
Další věc, která plyne z většího depoweru, je stoupavost. Kite pěkně zůstává na kraji větrného okna. Jak jsem již zmínil, naberu výkon i s úplně povoleným barem, zahraním prkno a dokážu stoupat pod hodně velkým uhlem (naměřil sem to, ale už přece nějakou zkušenost mám a dokážu to posoudit).
Kitefoiling s novým Evo SLS je tak pořádný. Lehká váha, velký depower- to jsou vlastnosti, které očekáváte od kitu při foilingu.
Tah na baru je menší až průměrný, což třeba pro mě je stav ideál. Na jednu stranu, kite má přímou odezvu a vždy vím, kde se nachází a co dělá. Na druhou stranu, nemám utahané ruce po půl hodině ježdění a dokážu vydržet na vodě opravdu dlouho (zatím jsem byl v kuse 2h ale z vody sem vylez jen protože se mi už chtělo na oběd).
Jelikož jsem zatím zkoušel jen velikost 12m2, neměl jsem možnost zaskákat nějaké pořádné kiteloopy. Co mě ale překvapilo, je to, že když jsem to Evo SLS 12m2 zkusil loopnout na Rozkoši, tak i ta 12ka se stihla otočit, a dopad byl měkký a bezbolestný. To jen potvrzuje tvrzení o tom, že nový Evo SLS je opravdu rychlý. Až vyzkouším 9-10m2, rozhodně tento článek doplním.
Pokud jste pokročilý rider, a trenujete unhooked tricky, taky nebudete zklamaní. Po odrazu cítíte ten potřebný „slack“ na lajnách, díky čemu dokážete předat hrazdu z ruky do ruky. Samozřejmě pro tyto účely bude lepší Dice nebo Vegas, ale hlavní podstatou kitu Evo je jeho univerzalita, nemůže být zároveň nejlepším ve všech disciplínách.
Když to shrnu, Evo SLS 2024, zpracováný novým týmem kite designerů Duotone, je velice povedený kite. Má to něco od Rebelu v tom smyslu, že depower a hangtime/ výška skoků jsou až nadprůměrné. To sem od Evo SLS nečekal. Je velice rychlý a předvídatelný, ale hlavně zachoval svojí identitu, tzn. zůstal univerzálním drakem, který použijete úplně na všechno, od kitefoilingu po unhooked freestyle.
Pokud nám pořád nevěříte, doporučujeme kite samostatně vyzkoušet. Stačí nás kontaktovat a domluvit test day nebo půjčení.
Feedbacky od našich teamriderů:
Andrey Todd, autor článku a týmový jezdec Snowboardelu:
„Ten kite prostě musíte vyzkoušet. Sem ohromen jeho výkonem, a skoro s žádným jiným kitem sem nebyl vejš!“
Honza "Zázvy" Zázvorka, týmový jezdec Snowboardelu:
“Když pominu veškeré odbornosti o reakcích,rychlosti a hangtimu musím jednoznačně říct, že ve mě vzbudil neskutečnou důvěru a touhu zkoušet nové věci což je pro mě osobně velice důležité…”