Jak správně pádlovat na paddleboardu?

Jedna z nejčastějších otázek, na kterou se začínající paddleboardysté ptají je „Jak pádlovat, aby mi prkno drželo směr a jelo rovně? Zahlédnout na paddleboardu někoho kdo pádluje správně je velmi vzácné a proto vám níže popíšeme jak na to. Pro doladění vašeho stylu se neváhejte zúčastnit některé z akcí ČFSUP, kde můžete dostat tipy od těch nejlepších.

Správné držení pádla a postoj – nebojte se širokého úchopu. Vzdálenost rukou na žerdi se určuje tak, že chytnete pádlo nad hlavou, abyste měli v loktech pravý úhel. Při výšce postavy 180cm by vzdálenost rukou měla být cca 90-100cm. Při pádlování stůjte na pokrčených nohou a nebojte se vystrčit zadek.

Vertikální síla – klíčem při pádlování na SUPu je držet pádlo po celou dobu záběru kolmo k hladině. Tím, že držíte pádlo rovně během záběru, nenutíte board zatáčet a zároveň vkládáte maximální energii do žerdě pádla v průběhu záběru.

Délka záběru – pádlo vkládejte do vody v maximální možné vzdálenosti od těla a zabírejte pouze do místa stání na prkně. Nepřetahujte záběr za tělo, to způsobuje zatáčení plováku. Neodlamujte jako na kánoi, pokud pádlujte správně, není to třeba a pouze tím ztrácíte rychlost. Mimo silovou fázi záběru, je důležité se kompletně uvolnit. Díky tomu při dalším záběru dokážete pádlem dosáhnout co nejdále a záběr je tak nejefektivnější.

Přidejte sílu – přidaná hodnota vertikálního záběru je, že musíte pádlo více řídit vrchní rukou a ramenem. V podstatě tak máte větší páku na pádlo a do záběru jde více energie a je silnější. Lze tak říci, že díky vertikálnímu záběru pojedete rychleji za méně energie.

Můžete se zpočátku cítit nepřirozeně, ale postupně přijdete na to, že to je ono. Najednou začne váš paddleboard jezdit rovně bez potřeby přehazovat pádlo ze strany na stranu a dostaví se maximální požitek z jízdy! Po čase zkuste napodobit svůj starý chybný způsob pádlování, zjistíte, že to skoro nejde…

Na této fotce přijíždí paddleboardová legenda Dave Kalama, okoukejte to od něj!

Dave Kalama

Kategorie: SUP - paddleboarding